Zmarł najstarszy kapłan diecezji rzeszowskiej

KAI / slo

Jeszcze 24 lutego br. uczestniczył w sesji okolicznościowej poświęconej abp. Ignacemu Tokarczukowi na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Razem z bp. Edward Frankowskim wspominał Arcybiskupa Przemyskiego. Po powrocie do Rzeszowa przewrócił się i uderzył w głowę. Został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zmarł w otoczeniu krewnych cztery dni później - 28 lutego o godz. 20.05. 1 marca ks. infułat Józef Sondej skończyłby 101 lat.

Ks. Józef Sondej aktywnie uczestniczył w wydarzeniach diecezji rzeszowskiej. Był obecny na wszystkich uroczystościach związanych z życiem diecezji i miasta Rzeszowa. 18 stycznia br. uczestniczył w uroczystość nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Rzeszowa" ks. Ireneuszowi Folcikowi, który w latach 1975 - 1995 pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego DA "Wieczernik" przy parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. Rok temu, podczas Mszy św. jubileuszowej, to ks. Folcik wygłosił homilię poświęconą ks. Sondejowi. Puentując poszczególne etapy długiego życia Jubilata zwrócił uwagę na jego autentyczną i pełną zaangażowania odpowiedź na dar powołania kapłańskiego. Wyjaśnił też fenomen jego dobrej i uśmiechniętej twarzy: "Zawsze ma piękną twarz ten, kto żyje w zgodzie z własnym sumieniem i nie uchyla się od trudu miłości". Podsumowując aktywność ks. Sondeja powiedział: "Słowo "emeryt" jest w stosunku do ciebie zupełnie nieadekwatne. Ty jesteś młodzieńcem, zaangażowanym we wszystkie sprawy Kościoła, Ojczyzny i poszczególnych ludzi". Właśnie to zaangażowanie zjednało mu oddane grono wiernych przyjaciół i współpracowników na każdym etapie życia.

Ks. Józef Sondej urodził się 1 marca 1914 r. w Mazurach. Po maturze w rzeszowskim gimnazjum wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, gdzie 25 czerwca 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach pracował jako wikariusz we Frysztaku (1939-1945), Strzyżowie (1945-1949), Rzeszowie (1949), Jarosławiu (1949-1955). Od 1955 do 1994 r. pełnił obowiązki proboszcza parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. W 1995 r. został mianowany protonotariuszem apostolskim (infułatem). W tym samym roku otrzymał od samorządu rzeszowskiego tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. W 2008 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 i 4 marca br. Eksporta 3 marca o godz. 17.00 w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 4 marca o godz. 12.00 w tym samym kościele. Po Mszy św. ciało ks. Józefa Sondeja zostanie przewiezienie na cmentarz komunalny Wilkowyja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarł najstarszy kapłan diecezji rzeszowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.