Zmarł o. Andrzej Koprowski, zasłużony jezuita, postać Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego

Zmarł o. Andrzej Koprowski, zasłużony jezuita, postać Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego
(fot. jezuici.pl)
8 miesięcy temu
KAI / ps

Tej nocy stan zdrowia o. Andrzeja Koprowskiego SJ, przebywającego na oddziale covidowym w Szpitalu Praskim w Warszawie, raptownie pogorszył się i dziś około godz. 11-tej ojciec Andrzej zmarł. Odszedł do Pana w 81. roku życia, w 60 roku zakonnego powołania i 52. kapłaństwa. Był nadzwyczaj zasłużonym polskim jezuitą, m. in. twórcą redakcji programów katolickich w Polskim Radio i TVP, współtwórcą Katolickiej Agencji Informacyjnej, dyrektorem programowym Radia Watykańskiego, współorganizatorem wizyt Ojca Świętego w Polsce.

Ojciec Andrzej Koprowski SJ, syn Stanisława i Wandy z domu Rowińska, urodził się 11 marca 1940 roku w Łodzi jako najstarszy z czterech braci. Wstąpił do nowicjatu jezuitów w Kaliszu dnia 31 sierpnia 1961 roku, a ostatnie śluby zakonne złożył 2 lutego 1979 roku w Warszawie.

Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i w 1961 roku zdobył tytuł magistra. Po pierwszych ślubach zakonnych, które złożył 8 września 1963 roku, odbył w Krakowie studia filozoficzne (1963-1966) i w Warszawie studia teologiczne (1966-1970). Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1969 przez posługę ks. bpa Bronisława Dąbrowskiego i przez pierwszy rok pracował jako duszpasterz akademicki w Warszawie przy ul. Narbutta 21 przygotowując się jednocześnie do studiów doktoranckich. Po roku został przeniesiony do Lublina i przy KUL-u pełnił funkcję vice-superiora, duszpasterza akademickiego, a także prowadził w latach 1976-1979 wykłady z historii i socjologii kultury na KUL. W roku 1977 obronił doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk.

Od lutego do sierpnia 1978 roku odbywał w Fayt-Lez-Manage (Belgia) Trzecią Probację mając za instruktora o. Michela Bouillot SJ.

Mianowany rektorem Collegium Bobolanum objął urząd dnia 27 lutego 1979 roku i tego dnia złożył w Warszawie uroczystą profesję zakonną na ręce o. Prowincjała Zygmunta Perza SJ. Za jego rektorstwa w warszawskim kolegium rozpoczęto budowę sanktuarium św. Andrzeja Boboli i najnowszej części kolegium.

W latach 1984-1989 w Kurii Generalnej w Rzymie pełnił urząd asystenta regionalnego Europy Wschodniej (1984-1989), prowadząc jednocześnie wykłady na Uniwersytecie Gregoriańskim w Instytucie Nauk Społecznych (1986-1989).

W latach 1989-1997 pełnił obowiązki kierownika redakcji programów katolickich w Telewizji Polskiej, a jednocześnie w latach 1992-1997 kierował Katolickim Biurem Informacji i Inicjatyw Europejskich (OCIPE) w Warszawie. W tym okresie prowadził dość bogatą korespondencję z Janem Pawłem II.

W roku 1997 został przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego i zarządzał prowincją do roku 2003. Rok później rozpoczął pracę w Rzymie jako dyrektor programowy Radia Watykańskiego. W roku 2015 powrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie w Kolegium Jezuitów przy ul. Rakowieckiej. W ostatnich latach przetłumaczył z języka włoskiego wiele cennych pozycji książkowych.

Odszedł do Pana 29 stycznia 2021 roku w 81. roku życia, w 60 roku zakonnego powołania i 52. kapłaństwa. Obszerniejszy życiorys o. Andrzeja Koprowskiego ukaże się w najbliższym czasie, a termin uroczystości pogrzebowych podamy, gdy tylko zostanie ustalony.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł o. Andrzej Koprowski, zasłużony jezuita, postać Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.