Zmartwychwstały to klucz do prawdziwego życia

Zmartwychwstały to klucz do prawdziwego życia
(fot. wikipedia.org/ Arkangel Siete)
7 lat temu
KAI/ ad

Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał - to według abp. Wacława Depo - najkrótsze wyznanie wiary. Metropolita częstochowski w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Mszy św. w bazylice jasnogórskiej.

Abp Depo przypomniał, że "jedynie w Kościele i dzięki Chrystusowi przyjmujemy apostolską wiarę w Zmartwychwstanie". - Poza Kościołem ta prawda wydaje się być czczą gadaniną i mataczeniem - zauważył kaznodzieja.

Metropolita częstochowski podkreślił, że "w nieustannym biegu wydarzeń świata, który przeminął, który jest i który wybiega w przyszłość jest tylko jedno centrum, jeden klucz otwierający drzwi do prawdziwego życia: Zmartwychwstały Chrystus". - W Nim historia, czas i wieczność jest jedno - zaznaczył.

- Jeżeli nie byłoby przejścia Chrystusa przez krzyż, śmierć i Zmartwychwstanie, świat nasz pomimo ludzkich zdobyczy i wysiłków byłby jednym wielkim absurdem prowadzącym nas ku śmierci, a Poncjusz Piłat miałby rację wypowiadając to prowokacyjne i nawet pogardliwe pytanie: Cóż to jest prawda? - mówił abp Wacław Depo. Dodał jednak, że grób Jezusa jest pusty, a "On wyszedł na ludzkie drogi z nową siłą, której na imię miłość".

- Trzeba więc zostawić to, co czyni nasze życie tylko zewnętrznym i próżnym, zamkniętym do wymiarów i horyzontu ziem - apelował do wiernych, zachęcając do dokonywania mądrych wyborów i poszukiwania tego, co "w górze".

Abp Depo oceniając czasy współczesne przytoczył m.in. fragment wywiadu z prof. Leszkiem Kołakowskim, polskim filozofem, niegdyś wyznawcą marksizmu - z Katolickiego Dziennika Francuskiego "La Croix" z 1994 roku. Rozmowa dotyczyła encykliki bł. Jana Pawła II "Blask Prawdy". W wywiadzie tym prof. Kołakowski powiedział: "Przeczytałem "Veritatis Splendor". Uważam, że papież ma rację. Jeżeli nasza wolność jest źródłem zasad moralnych tworzących nas to znaczy, że wszystko jest dozwolone, a to oznacza w praktyce koniec świata". - Potwierdzamy dzisiaj po blisko dwudziestu latach te słowa, że jeśli my jesteśmy twórcami prawa moralnego, bez odniesienia do Boga, to ten świat nie ma przyszłości, to jest prawdziwie koniec świata - podsumował abp Depo.

Metropolita częstochowski podążając za myślą prof. Kołakowskiego podkreślił, że "od dwóch wieków liberalizm jest krytykowany jako system w którym sama idea "obowiązku" jest w stanie rozkładu. W pojmowaniu obowiązku przechodzi się w istocie od posłuszeństwa do prawa wymaganego pod groźbą kary". - Społeczeństwo idealnie liberalne to jest propozycja więzi między jednostkami, gdzie wspólnota stwarzana jest przez rozdział strachu, a idea braterstwa opartego na przymusie prowadzi do despotyzmu totalitarnego - mówił abp Depo.

"Można to nazwać swoistym testamentem profesora, a jednocześnie ostrzeżeniem dla naszego czasu. Poza Chrystusem jest totalitaryzm i strach, a w Nim odzyskujemy wolność dzieci Boga" - przypominał abp Depo. "Dlatego trwamy w modlitwie do Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, który ratuje nasze życie od bezsensu - podsumował metropolita częstochowski nawiązując do myśli Anny Kamieńskiej i Romana Brandstaettera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmartwychwstały to klucz do prawdziwego życia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Zmartwychwstały to klucz do prawdziwego życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.