Zmiany wśród uczestniczących w konklawe. Kardynał-jezuita przechodzi na emeryturę

Zmiany wśród uczestniczących w konklawe. Kardynał-jezuita przechodzi na emeryturę
Fot. Deposithotos
KAI / pk

19 kwietnia 80 rok życia kończy emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ, tracąc tym samy prawo udziału w przyszłym konklawe.

Luis Francisco Ladaria Ferrer urodził się 19 kwietnia 1944 w miejscowości Manacor na Majorce. W 1966 ukończył wydział prawa Uniwersytetu Madryckiego, po czym wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuitów). 29 lipca 1973 przyjął święcenia kapłańskie. Ma za sobą studia na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie i Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1975 uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i w tymże roku został profesorem teologii dogmatycznej w Comillas. W 1984 stanął na czele wydziału teologicznego na Gregorianum, a w latach 1986-1994 był wicerektorem tej uczelni. W latach 1992-1997 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a od 2004 do 2008 jej sekretarzem generalnym. Ponadto od 1995 był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary.

DEON.PL POLECA9 lipca 2008 roku Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary i wyniósł do godności arcybiskupa tytularnego Thibica. 2 sierpnia 2016 r. stanął na czele komisji ustanowionej przez Franciszka w celu przestudiowania kwestii diakonatu kobiet. 1 lipca 2017 Ojciec Święty mianował go prefektem Kongregacji Nauki Wiary, przewodniczącym Papieskiej Komisji Ecclesia Dei (funkcję tę pełnił do 19 stycznia 2019), Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 28 czerwca papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego. 1 lipca 2023 roku kard. Ladaria Ferrer przeszedł na emeryturę.

Ilu kardynałów może wybierać papieża?

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 237 członków, w tym 127 poniżej 80 roku życia - posiadających prawo udziału w ewentualnym konklawe i 110 powyżej 80 roku życia - pozbawionych tego prawa.

Najstarszymi członkami Kolegium Kardynalskiego są 99-letni kard. Alexandre do Nascimento z Angoli, 98-letni Argentyńczyk Estanislao Esteban Karlic oraz 97-letni Ugandyjczyk Emmanuel Wamala.

Najmłodszymi natomiast członkami tego gremium są 49-letni Włoch pracujący w Mongolii Giorgio Marengo, IMC, 50-letni Portugalczyk Américo Manuel Alves Aguiar oraz 55-letni biskup Ajjacio we Francji (Korsyka), François-Xavier Bustillo, OFM Conv.

Ponadto do końca bieżącego roku 80 lat ukończy jeszcze 8 purpuratów.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemysław Gwadera SJ

Możesz żyć spokojnie

Czujesz się zmęczony, przeładowany informacjami, a przez to pełen niepokoju i wewnętrznego chaosu? Dociera do ciebie mnóstwo bodźców, które cię przytłaczają? Tęsknisz za chwilą zatrzymania i głębokiego oddechu? Marzysz o ciszy i...

Skomentuj artykuł

Zmiany wśród uczestniczących w konklawe. Kardynał-jezuita przechodzi na emeryturę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.