Znaleziono tabernakulum w Jeziorze Żywieckim

Znaleziono tabernakulum w Jeziorze Żywieckim
Jezioro Żywieckie (fot. szlagor / flickr.com / CC BY 2.0)
9 lat temu
KAI / wm

O zaskakującym znalezisku, jakim było zabytkowe tabernakulum leżące nad brzegiem Jeziora Żywieckiego, informuje Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej. Znaleziony przypadkowo przez mieszkańca Żywca obiekt z XIX wieku trafił do Muzeum i zostanie podany konserwacji.

Dyrektor Muzeum, ks. dr Grzegorz Klaja poinformował, że tabernakulum jest podniszczone i częściowo zbutwiałe. - Zważywszy jednak na warunki, w jakich przebywało, jego obecny stan jest dobry. Być może muł jeziorny zakonserwował drewno. Zachowała się konstrukcja skrzyni, brakuje bocznych ścianek, w dobrym stanie są drzwiczki oraz ścianka frontowa. Znakomicie zachowały się ornamenty, płaskorzeźba kielicha oraz hostii. Widoczne są pozostałości oryginalnych kolorów - opisuje.

Ks. Klaja przypomina, że tabernakulum, które jest miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu, do lat 60. ub. wieku zasłaniano specjalną kotarą - conopeum, nawiązując w ten sposób do miejsca Najświętszego w Przybytku Starego Testamentu.

Możliwe, że tabernakulum znalezione nad jeziorem pochodzi z kościoła ze Starego Żywca, którego fundamenty zostały zalane przez wody Jeziora Żywieckiego. - Może było przechowywane gdzieś w składziku tego kościoła i podczas tworzenia zbiornika i zalewania przez wody jeziora osady Stary Żywiec pozostało niezauważone, przechowało się w błotach jeziora i teraz wypłynęło. Zagadka trudna do rozwiązania - zastanawia się duchowny.

Diecezjalne Muzeum od pewnego czasu prowadzi gruntowną inwentaryzację zabytków kościelnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz troszczy się i chroni dobra kultury oraz dziedzictwo artystyczne Kościoła. Po przeprowadzeniu globalnej inwentaryzacji zabytków całej diecezji, obejmującej kościoły, kaplice i ich wyposażenia, na kolejnym etapie skatalogowane zostaną cmentarze z zabytkowymi kaplicami, nagrobkami i krzyżami.

Muzeum będzie miało swoją siedzibę w zabytkowym budynku przy bielskiej katedrze. Ekspozycja powstanie w ciągu 3 lat, po gruntownym remoncie w czterokondygnacyjnym gmachu o powierzchni około 500 m. kw. Uruchomiony zostanie także magazyn, gromadzący obiekty zabytkowe i historyczne, które nie znajdują właściwej ochrony w parafiach lub są wycofane z kultu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znaleziono tabernakulum w Jeziorze Żywieckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.