Znany francuski kapłan wydalony ze stanu duchownego. To autor licznych publikacji

(fot. Shalone Cason / Unsplash)
KAI / kk

Trybunał kościelny uznał liczącego niemal 92 lata Jeana-François Six winnym poważnych nadużyć seksualnych wobec osób, nad którymi sprawował opiekę duchową i moralną.

Decyzję ogłosił 1 lutego abp Hervé Giraud, arcybiskup Sens i prałat „Mission de France”. Decyzja ta jest rezultatem procesu kanonicznego rozpoczętego jesienią 2019 r. Trybunał kościelny uznał Jeana-François Six winnym poważnych nadużyć seksualnych wobec osób, nad którymi sprawował opiekę duchową i moralną, i w konsekwencji skazał go na wydalenie ze stanu duchownego. Jean-François Six może odwołać się od tej decyzji zgodnie z normami określonymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Najstarsze fakty dotyczą końca lat 50. ubiegłego wieku, najnowsze z lat 90. Ofiarami są kobiety, z których wiele ma obecnie 80 i 90 lat. Minęło sporo lat, zanim poinformował władze kościelne o doznanych nadużyciach. Po wstępnym zgłoszeniu w lutym 2019 r. biskup Giraud natychmiast złożył pozew do prokuratora i kościelnego wymiaru sprawiedliwości. Z dniem 17 lipca 2019 roku Jean-François Six został decyzją biskupa wykluczony z wszelkiej posługi duszpasterskiej na czas dochodzenia.

Urodzony 11 lutego 1929 roku Jean-François Six, uzyskał doktorat z literatury, teologii i religioznawstwa, jest absolwentem École Pratique des Hautes Études. Jest też członkiem Narodowej Komisji Praw Człowieka, prezesem założonego przez siebie w 1988 r. Narodowego Centrum Mediacji i dyrektorem Instytutu Kształcenia w zakresie Mediacji.

Jest też autorem licznych prac teologicznych, duchowych i biograficznych, zwłaszcza o św. Teresie z Lisieux i bł. Karolu de Foucauld.

„Mission de France" jest prałaturą terytorialną. Prowadzona przez arcybiskupa Hervé Giraud, składa się z księży, diakonów i świeckich "ożywionych pasją życia Ewangelią w codziennym życiu zawodowym i rodzinnym".

źródło: KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znany francuski kapłan wydalony ze stanu duchownego. To autor licznych publikacji
Komentarze (4)
MR
~Ma Rek
2 lutego 2021, 17:36
Wydalenie ze stanu duchownego to przejaw klerykalizmu, czyli traktowania laikatu jako czegoś niższego.. Święcenia kapłańskie wyciskają pieczęć. Kościół musi znaleźć miejsce także dla takich. Moja propozycja - w gronie pokutników, o chlebie i wodzie, na permanentnej modlitwie, ale w kapłaństwie.
KS
Konrad Schneider
4 lutego 2021, 08:24
~Ma Rek: W sumie to ma Pan racje!
MS
~Marek Skrzyński
6 lutego 2021, 08:06
Że co? Jaka tu logika - wydalenie ze stanu kapłańskiego ma coś do laikatu?! I jeszcze należy rzekomo gorszyciela utrzymywać przy czynnościach kapłańskich, gorszyciela w ciężkiej materii, popełniającego przestępstwa, których z własnej woli nie wyznał, których przez dziesiątki lat nie zaprzestał ?! Nonsens ma swoje granice.
TS
~Tomasz Szczecinski
2 lutego 2021, 15:54
Czyli mozna! A u nas aż 25 lat trwa PROCES KOSCIELNY KS. DYMERA ZE SZCZECINA !! 25 LAT !!! Szokujące !