Znany francuski kapłan wydalony ze stanu duchownego. To autor licznych publikacji

Znany francuski kapłan wydalony ze stanu duchownego. To autor licznych publikacji
(fot. Shalone Cason / Unsplash)
KAI / kk

Trybunał kościelny uznał liczącego niemal 92 lata Jeana-François Six winnym poważnych nadużyć seksualnych wobec osób, nad którymi sprawował opiekę duchową i moralną.

Decyzję ogłosił 1 lutego abp Hervé Giraud, arcybiskup Sens i prałat „Mission de France”. Decyzja ta jest rezultatem procesu kanonicznego rozpoczętego jesienią 2019 r. Trybunał kościelny uznał Jeana-François Six winnym poważnych nadużyć seksualnych wobec osób, nad którymi sprawował opiekę duchową i moralną, i w konsekwencji skazał go na wydalenie ze stanu duchownego. Jean-François Six może odwołać się od tej decyzji zgodnie z normami określonymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Najstarsze fakty dotyczą końca lat 50. ubiegłego wieku, najnowsze z lat 90. Ofiarami są kobiety, z których wiele ma obecnie 80 i 90 lat. Minęło sporo lat, zanim poinformował władze kościelne o doznanych nadużyciach. Po wstępnym zgłoszeniu w lutym 2019 r. biskup Giraud natychmiast złożył pozew do prokuratora i kościelnego wymiaru sprawiedliwości. Z dniem 17 lipca 2019 roku Jean-François Six został decyzją biskupa wykluczony z wszelkiej posługi duszpasterskiej na czas dochodzenia.

Urodzony 11 lutego 1929 roku Jean-François Six, uzyskał doktorat z literatury, teologii i religioznawstwa, jest absolwentem École Pratique des Hautes Études. Jest też członkiem Narodowej Komisji Praw Człowieka, prezesem założonego przez siebie w 1988 r. Narodowego Centrum Mediacji i dyrektorem Instytutu Kształcenia w zakresie Mediacji.

Jest też autorem licznych prac teologicznych, duchowych i biograficznych, zwłaszcza o św. Teresie z Lisieux i bł. Karolu de Foucauld.

DEON.PL POLECA

„Mission de France" jest prałaturą terytorialną. Prowadzona przez arcybiskupa Hervé Giraud, składa się z księży, diakonów i świeckich "ożywionych pasją życia Ewangelią w codziennym życiu zawodowym i rodzinnym".

źródło: KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Znany francuski kapłan wydalony ze stanu duchownego. To autor licznych publikacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.