Żyć jak karmelita - propozycja na Wielki Post

9 lat temu
KAI / psd

Własna cela, modlitwa, post i życie planem dnia ojców karmelitów - w Domu Modlitwy przy sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach k. Chmielnika można w nietypowy sposób przeżyć Wielki Post.

Plan dnia pobytu jest ściśle określony. O godz. 6.00 rano Jutrznia i Godzina czytań, o 7.00 - Msza św. w kościele, po niej litania do św. Józefa. Po śniadaniu - czas na własną refleksję, ewentualnie rozmowę z kapłanem. O 12.15 - Godzina mniejsza, modlitwy karmelitańskie, rachunek sumienia, Anioł Pański, a po obiedzie - ponownie czas dla siebie. Od 17.45 - rozmyślanie (w kaplicy), potem nieszpory, kompleta, kolacja. Od godz. 22.00 obowiązuje cisza nocna. W Wielkim Poście z niektórych posiłków piątkowych rezygnuje się na rzec ofiary dla biednych. W ten sposób można spędzić kilka dni lub nawet miesiąc.

Od 8 lat Dom Modlitwy przy sanktuarium w Piotrkowicach nigdy nie świeci pustkami. Przyjeżdżają tu osoby świeckie z różnych stron Polski, klerycy, siostry zakonne, nawet goście z Francji i Niemiec. Najwięcej jest ich w okresie ferii i wakacji, choć w mroźny czas lutego także kilka osób odbywa tutaj swoje sam na sam z Bogiem. Od czerwca 2012 r. ośrodek będzie się nazywał Rekolekcyjny Dom Modlitwy. Jest przeznaczony dla ok. 20 osób.

W Wielkim Poście parafianie i goście z Domu Modlitwy spotykają się także na nabożeństwach Drogi Krzyżowej. Są one sprawowane w piątki, środy i niedziele (przed Sumą). Pod krucyfiksem w bocznym ołtarzu umieszczone są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Odbierają one powszechną cześć w Wielki Piątek.

"Nasze sanktuarium ma charakter maryjny, jest dobrym miejscem na pogłębianie swojej wiary, dla poszukujących ciszy i duchowości, a Wielki Post to dobry na to czas - uważa gwardian o. Leszek Stańczewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Żyć jak karmelita - propozycja na Wielki Post
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.