Życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi

Życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi (fot. episkopat.pl)
KAI / ad

„Wszystkim Rodakom życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi. Nie zapominajmy, że w życiu Kościoła i w życiu narodu podstawową i twórczą wartością jest pokój i jedność” – powiedział abp Józef Michalik w swych życzeniach.

Chciałbym życzyć, abyśmy mieli odwagę docierać do sedna spraw, które przeżywamy. Życzę, abyśmy pamiętali, że nie jesteśmy sami wśród wielu zatroskań. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach jest Ktoś, na kogo możemy liczyć, Ktoś kto o nas pamięta.

Dowodem tego jest historyczny fakt narodzin Jezusa – a dla wierzących to Boże Narodzenie. Bóg nie zrezygnował z człowieka, Bóg nieustannie jest zainteresowany człowiekiem. Poprzez Boże Narodzenie mówi do nas ludzkim językiem, mówi o swej miłości. Mówi o największych tajemnicach naszego powołania.

Życzę, aby inspiracją dla wszystkich wiernych był także nowy rok duszpasterski, którego hasło brzmi: „Kościół domem i szkołą komunii”. Oznacza to, że Zbawienie dokonuje się w społeczności. Bóg przysyła swego Syna do całego rodzaju ludzkiego, także tych szukających i niewierzących. Chrześcijaństwo jest religią społeczności. Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Jezusa, tam on jest między nami. Nie można prawdziwego Boga czy Jego Ewangelii przeżywać w pojedynkę. Podstawą jest wspólnota: Bóg, ja i drugi człowiek. Kościół jest szkołą komunii, a więc drogą rozwoju człowieka we wspólnocie. Drugi człowiek pomaga mi także spojrzeć krytycznie na siebie. Pozbyć się egoizmu, który jest największą przeszkodą w komunii.

DEON.PL POLECA

Wszystkim Rodakom życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi. Nie zapominajmy, że w życiu Kościoła i w życiu narodu podstawową i twórczą wartością jest pokój i jedność. Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy nie modlił się o bezgrzeszność apostołów, tylko o ich wiarę i jedność: „Aby byli jedno!” Osłabienie narodu, społeczeństwa i Kościoła dokonuje się poprzez brak jedności.

Ci, którzy nie rozumieją Kościoła i czują się przezeń zagrożeni, chcą upowszechnić przekonanie o podziałach w Kościele. A tymczasem – jeśli w różny sposób oceniamy rzeczywistość , albo np. lubimy różne kolory – nie jest to znak podziału w Kościele, lecz różnorodności i pluralizmu. Niektórzy dają sobie wmówić, że w Kościele są dziś podziały. To nieprawda! Jeśli żaden biskup nie jest w konflikcie z Papieżem czy z Ewangelią, to nie możemy mówić o podziałach. Musimy też ciągle pracować, aby jedność wewnątrz Kościoła była bardziej czytelna, doskonalsza, abyśmy nie dawali powodów do podejrzeń, że różnimy się w sprawach podstawowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życzę jedności z Panem Bogiem i ludźmi
Komentarze (8)
OK
o Kościele
24 grudnia 2010, 15:06
 najwięcej, najbardziej autorytatywnie wypowiadaja sie ci... którzy tak naprawde o Kosciele nic nie wiedza. np. gw. oczywiscie wiele w tym specjalnego działania, które ma przyczynić sie do rozłamu w Kościele. żerują na tym, iz nie wszyscy wiedza wystarczająco duzo na temat podstawowych prawd wiary, historii Koscioła. może to własnie pole edukacji, zmiany formy nauczania religii. więcej faktów, mniej bajek. moze dzieci od poczatku nalezy uczyc poważnie
P
Piotr
24 grudnia 2010, 12:05
Kosciol stanowia ludzie wierzacy oni stanowią wspolnote, i ta wspolnota przez zaangazowanie biskupow w tym abp Michalika i innych jemu podobnych do polityki tylko dziela kosciol i te podzialy sa widoczne. jesli abp nie widzi to nie zna kosciola. Biskupi wiecej nauczania o Chrystusie zero polityki. Slowa piekne, papier wszystko przyjmie, ale czyny kaplanow sa zupelnie inne. Pozdrowienia dla ks. jezuitow w dbaniu o prawdziwa nauke Jezusa (bo od biskupow trudno cos o Bogu sie dowiedziec). Wesolych Świat
A
Anna
24 grudnia 2010, 08:39
Szkoda że "krytyczni" komentatorzy nie słuchali wczoraj wywiadu z kard. Nyczem. Całkowicie się zgadzał z abp. Michalikiem w sprawie różnorodności i jedności Kościoła w Polsce. Myśle że ten wywiad można sobie przeczytac albo odsłuchać z ineternetu, jak ktos wczoraj nie mógł wysłuchać. Kard. Nycz jest doprawdy zgodny  duchem z kard. Dziwiszem a przede wszystkim JP2
T
Tadeusz
23 grudnia 2010, 22:12
Dziękuję księże arcybiskupie za Twoje słowo i pracę i życzę Ci błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
C
chrześcijanin
23 grudnia 2010, 21:31
Ciekawe, jak to abp Michalik podkreśla tę rzekomą różnorodność i pluralizm w obrębie episkopatu, podczas gdy w rzeczywistości Kościół w Polsce wcale nie jest taki pluralistyczny i otwarty na różnorodność. Nie jestem pewien czy wszystko, co mówią biskupi jest zgodne z Ewangelią. Bo jakoś nie słyszałem, aby Pan Jezus wplątywał się w spory polityczne i mówił coś o konkretnej władzy. A niektórzy biskupi to robią.
E
effa
23 grudnia 2010, 21:11
A co z tymi, którzy są w Kościele i coraz gorzej sie w nim czują? Co z tymi, którzy widzą podobnie zagrożenia opisane przez O. Wiśniewskiego? Szkoda, że ten znak różnorodności i pluralizmu, jest odbierany jako atak na Kościół....... Zgadzam się z Tobą ~sebastian
T
teresa
23 grudnia 2010, 20:55
Pora się odwrócić do kierunku lotu. Ignorowanie faktów nie wychodzi na dobre nikomu.
S
sebastian
23 grudnia 2010, 20:33
 Niestety, reakcja ks. Biskupa Michalika na list o. Wiśniewskiego (i aluzje do tego listu w powyższych życzeniach) nie budują jedności. Głoszą natomiast : "moje na wierzchu". Mam świadomość, że list o. Wiśniewskiego był "kijem w mrowisko". Ale powstał w innym czasie i dotyczył innego kontekstu. Dlatego przedświąteczna polemika z nim (nawet w stylu soft) to rozmijanie się z rzeczywistością. Piszę to pragnąc jedności a nie rozłamu w Kościele.