Biskup świdnicki Ignacy Dec obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich, 15-lecie sakry biskupiej oraz 75. rocznicę urodzin. W tym roku minęło też 15 lat od powstania diecezji świdnickiej, w której od początku posługuje.
"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć Dostojnemu Jubilatowi jak najserdeczniejsze życzenia oraz zapewnić o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce" - napisał w komunikacie przesłanym w sobotę abp Gądecki.
Zaznaczył, że jubileusz to doskonała okazja, aby wyrazić "wdzięczność wobec Boga, wobec Dostojnego Jubilata oraz wobec ludzi za minione lata, wypełnione wytrwałą i tytaniczną pracą dla Królestwa Bożego".
Hierarcha przypomniał, że 24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Ignacego Deca pierwszym biskupem diecezji świdnickiej. W czasie swojej posługi do życia m.in. Kurię Biskupią, Wyższe Seminarium Duchowne, Caritas Diecezji Świdnickiej, Radę Kapłańską, Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, Radę Ekonomiczną, Radę Duszpasterską i Radę Konsultorów, Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kapitułę Katedralną, Dom Księży Emerytów w Polanicy-Zdroju, Archiwum i Muzeum Diecezjalne.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski bp Dec pełni funkcję przewodniczącego Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, członka Rady Naukowej, a w latach 2006-2016 był członkiem Komisji Duchowieństwa KEP.
Przewodniczący Episkopatu przypomniał także dokonania naukowe jubilata. Zaznaczył, że po uzyskaniu w 1976 stopnia doktora filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL podjął on pracę dydaktyczną w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Studia na filozofią chrześcijańską kontynuował na Katolickim Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve w Belgii oraz na Fakultecie Teologicznym w Paderborn w Niemczech, co zaowocowało uzyskaniem habilitacji w 1991 roku.
Do 2015 roku bp Dec wykładał antropologię filozoficzną, historię filozofii, logikę, filozofię religii, prowadził ćwiczenia i proseminarium z filozofii oraz seminarium magistersko-doktoranckie z filozofii chrześcijańskiej. Przez wiele lat był kierownikiem katedry antropologii filozoficznej i etyki oraz dyrektorem Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
25 stycznia 1999 r. Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych uznała przyznany uchwałą Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w 1993 roku tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W roku 2001 r. bp Dec został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego w PWT we Wrocławiu.
"Pracy naukowej towarzyszył wysiłek wychowawczy w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, gdzie pełnił Ksiądz Biskup kolejno funkcje prefekta, wicerektora i rektora. Dorobek intelektualny Księdza Biskupa to także czasopisma naukowe, powstałe z inicjatywy Ekscelencji Wrocławski Przegląd Teologiczny, Biuletyn Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu, Vox nostra. Pismo Alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Nasz Fakultet. Pismo Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu" - przypomniał abp Gądecki.
Biskup Dec jest autorem ponad 4 tys. publikacji, w tym ponad 80 książek.
"«Dobrze, sługo dobry i wierny» - słowa, z Jezusowej przypowieści, zapisane w Ewangelii wg. Św. Mateusza, rozbrzmiewają dziś w sposób szczególny. Ufam, że będą dla Księdza Biskupa wsparciem w dalszym wypełnianiu woli Bożej, w służbie Jego Królestwu" - podkreślił abp Gądecki.
Skomentuj artykuł