Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka
(fot. episkopat.pl)
PAP / kk

Życzę, aby nauczając był ksiądz biskup zawsze wsłuchany w głos Ducha Świętego, który - jak w czasach apostolskich - tak i dziś nieustannie przemawia do swojego Kościoła - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w życzeniach do nowo mianowanego biskup diecezji drohiczyńskiej Piotra Sawczuka.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem diecezji drohiczyńskiej. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła w poniedziałek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Zastąpi on na tym stanowisku bp. Tadeusza Pikusa, który ze względu na stan zdrowia - za zgodą papieża - przechodzi na wcześniejszą emeryturę.

DEON.PL POLECA"Z radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z informacją, iż Ojciec Święty Franciszek mianował ekscelencję biskupem diecezji drohiczyńskiej. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam księdzu biskupowi jak najserdeczniejsze życzenia oraz gratulacje" - napisał w liście gratulacyjnym abp Gądecki.

Przypomina w nim też dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele "Christus Dominus", w którym czytamy: "Biskupi zaś, ustanowieni również przez Ducha Świętego, zajmują miejsce Apostołów jako pasterze dusz […]. Chrystus bowiem dał Apostołom i ich następcom nakaz oraz władzę, by nauczali wszystkie narody, by uświęcali ludzi w prawdzie i żeby byli ich pasterzami. Biskupi zatem przez danego sobie Ducha Świętego stali się prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami".

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreśla w nim, że potrójne zadanie biskupa, o którym wspomina dekret - "Munus docendi, munus sanctificandi i munus regendi" - będzie ksiądz biskup pełnił jako biskup diecezjalny Kościoła drohiczyńskiego. Życzę więc, aby nauczając, był ksiądz biskup "zawsze wsłuchany w głos Ducha Świętego, który - jak w czasach apostolskich - tak i dziś nieustannie przemawia do swojego Kościoła".

Abp Gądecki w liście gratulacyjnym do biskupa Sawczuka napisał: "Uświęcając powierzony sobie Lud Boży pamiętał, że ów Lud nie jest własnością biskupa, ale umiłowaną własnością Boga. On to, swoim zrządzeniem, przekazuje człowiekowi swoje własne zadanie ufając, że w owym człowieku Lud Boży będzie mógł dostrzec rysy Ojca, który jest w niebie. Wreszcie - rządząc, będzie ksiądz biskup zawsze miał w swojej pamięci obraz rządów Chrystusa, który w koronie cierniowej i na krzyżowym tronie, wycieńczony z miłości oddał swoje życie jako Król, czyli Sługa Sług Bożych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.