10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
Ewelina Ferlejko

Być może niektóre z tych miejsc znasz, choć na pewno nr 6 i nr 8 - mimo że tak blisko - odwiedził mało kto. Poznaj 10 miejsc, które trzeba zobaczyć przed śmiercią.

1. Santiago de Compostela - Hiszpania

Miasto w północno-zachodniej Hiszpanii położone 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Ważne zabytki, na które warto zwrócić uwagę to: barokowa fasada, romańskie wejście główne, domy i pałace z XVII-XVIII wieku.

Miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, to Katedra, będąca obszarem docelowym Drogi św. Jakuba. Uważa się ją za jeden z najważniejszych obiektów podczas pielgrzymowania. Jest również jednym z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii. Z pewnością warto przejść szlak pielgrzymkowy Droga św. Jakuba i również zakończyć go podobnie jak święty - w katedrze w Santiago de Compostela. Zwłaszcza że można do niej dojść różnymi trasami. Prowadzić nas będzie żółty kolor oraz muszla św. Jakuba będąca symbolem pielgrzymów.

2. San Giovanni Rotondo - Włochy

Jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości na całym świecie. Jest związana z Ojcem Pio, który spędził w niej 52 lata swojego życia. Miejsca, które są najczęściej odwiedzane przez pielgrzymów to: stary kościółek, bazylikę czy oddalone o 26 km sanktuarium w Monte Sant'Angelo, w którym znajduje się świątynia zawierająca relikwie św. Ojca Pio.

Każdy turysta, który wybierze się w podróż do tych punktów, będzie mógł zobaczyć celę, w której żył Ojciec Pio. Jest ona udostępniona dla wszystkich pielgrzymów i warta obejrzenia.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o sanktuarium - kliknij tutaj.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu

(fot. shutterstock.com)

3. Kraków, Łagiewniki - Polska

Będąc w Krakowie, nie można oczywiście pominąć odwiedzin w Kościele Mariackim, który znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Bazylika stoi w samym centrum Krakowa, więc zdecydowanie łatwo tam trafić. Jednak głównym miejscem, do którego koniecznie trzeba przyjechać, jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w dzielnicy Krakowa - Łagiewnikach.

Jego historia związana jest z działalnością św. Faustyny Kowalskiej. Tuż obok kościoła znajduje się kaplica, w której umieszczono relikwie świętej. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Łagiewniki "stolicą kultu Miłosierdzia Bożego".

Przeczytaj również o nowym Centrum Jana Pawła II, które powstało niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. praszkiewicz / shutterstock.com)

4. Chartres - Francja

Chartres to miejsce wyjątkowe chociażby ze względu na piękną katedrę. W środku znajduje się 160 kolorowych witraży, wśród których można odnaleźć Najświętszą Marię Pannę Pięknego Szkła. Odwiedzający tę Katedrę mogą przejść przez największy w Europie labirynt.

Jego trasa wynosi 262 metry i jest ułożona z jedenastu koncentrycznych okręgów. Co ciekawe, właśnie tym labiryntem wędrowali na kolanach pokutnicy chcąc zadośćuczynić za swoje grzechy. W Chartres warto też zobaczyć Kościół św. Piotra, Kolegiatę św. Andrzeja, dawny Pałac Biskupi oraz XVI-wieczny Kościół Saint Aignan.

5. Filippi - Grecja

Jeśli chcesz iść śladami św. Pawła, to Grecja nadaje się do tego idealnie. To właśnie tutaj przypłynął święty w trakcie swojej podróży misyjnej i po raz pierwszy stanął na ziemi europejskiej. Filippi to miasto szczególnie wyjątkowe ze względu na to, że św. Paweł utworzył tam pierwszą gminę chrześcijańską i, co istotne, ochrzcił pierwszą osobę na kontynencie europejskim.

Miejsce chrztu Lidii to obowiązkowy punkt wycieczki. W Filippi można też zwiedzić kolumny i portyki bazylik chrześcijańskich, teatr, wykopaliska oraz więzienie, w którym miał znaleźć się św. Paweł.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. shutterstock.com)

6. Einsiedeln - Szwajcaria

Sanktuarium Czarnej Madonny to najważniejsze dla pielgrzymów miejsce w Szwajcarii. Co roku przyjeżdża tu mnóstwo turystów, aby podziwiać malowniczo położony kościół. W ołtarzu znajduje się relikwiarz z czaszką św. Meinrada, który wiódł pustelnicze życie.

Przy kościele stoi również klasztor zamieszkały przez 70 mnichów i 25 sióstr, prowadzących sprzedaż własnych wyrobów takich jak miód, wino, zioła, ciastka, książki. Co ciekawe, poniżej kościoła znajduje się źródełko nazywane fontanną Maryi. Wierni przyjeżdżają i czerpią z niego wodę, wierząc, że zostaną im udzielone łaski.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. shutterstock.com)

7. Mariazell - Austria

Sanktuarium Maryjne w Mariazell jest położone w wyjątkowym miejscu. Znajduje się na wysokości 860 m n.p.m. i ze wszystkich stron otoczone jest Alpami. Najwyższym punktem bazyliki jest dodająca uroku 90-metrowa gotycka wieża. Co roku przyjeżdża tu mnóstwo osób m.in. ze względu na źródełko, które działa uzdrawiająco, zwłaszcza przy różnych chorobach oczu. Ciekawostką jest, że figurę bez ozdobnych zasłon można zobaczyć trzy razy w roku: w Wielki Piątek, w dniu narodzin NMP i w święto powstania sanktuarium (21 grudnia).

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. shutterstock.com)

8. Hostyń - Czechy

Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane sanktuarium w Czechach położone jest na wysokości 735 m n.p.m. Jest to miejsce, do którego przyjeżdżają ludzie, żeby uzyskać pomoc w swoich problemach. Główne drzwi świątyni ozdobione są przez kwadratowe pola z monogramami IHS i MARIA z czterema reliefami czeskich świętych.

W środku namalowano ok. 900 postaci i twarzy, uwzględniając przy tym stroje ludowe. Na zewnątrz budynku znajduje się Droga Krzyżowa. Każdy odwiedzający sanktuarium ma możliwość zwiedzenia pięknych Wzgórz Hostyńskich, które znajdują się w okolicy.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. shutterstock.com)

9. Asyż - Włochy

Zwiedzanie miasta z pewnością należy zacząć od przejścia przez Bramę św. Franciszka, która doprowadzi nas do bazyliki pw. św. Franciszka. Najważniejszym miejscem w kościele jest zejście prowadzące do krypty, w której znajduje się kaplica Grobu św. Franciszka.

Znajdziemy tam relikwie, złożone w wykutej w skale kaplicy. Miejsca, do których warto wejść w Asyżu: Bazylika św. Klary, Katedra św. Rufina, Plac Ratuszowy, Zamek, Pustelnia Carceri. Warto również wiedzieć, że w Asyżu odbywają się zapoczątkowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Modlitwy o Pokój.

10. Wilno - Litwa

Do Wilna przybywają pielgrzymi przede wszystkim po to, żeby stanąć przed obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej, a także przed obrazem Jezu, ufam Tobie znajdującym się w Kaplicy Miłosierdzia Bożego. Msze święte odbywają się w niej nie tylko w języku litewskim, ale także polskim. Każdy mężczyzna przechodzący przez ulicę Ostrobramską powinien zdjąć nakrycie głowy.

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. shutterstock.com)

Jeśli interesują cię niezwykłe miejsca lub nietypowe kościoły - kliknij tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik
Komentarze (2)
RR
Radziu Radziu
15 maja 2016, 23:11
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polskiu to najbrzydsza świątynia jaką widziałem. Przepych, brak umiarkowania. Zaprzeczenie cnot chrześcijanina. Ochyda, brak jakiego kolwiek umiaru. Obrazek Najświętszej Marii Panny też zamieniono w kult złota i kamieni. Wsytd.
RR
Radziu Radziu
15 maja 2016, 23:02
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polskiu to Przepych, bogactwo, brak umiarkowania. Zaprzeczenie cnot chrześcijanina. Ochyda, brak jakiego kolwiek umiaru. Obrazek Najświętszej Marii Panny też zamieniono w kult złota i kamieni. Wsytd.

Skomentuj artykuł

10 miejsc, które powinien odwiedzić każdy katolik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.