27 tomów o pontyfikacie Jana Pawła II

27 tomów o pontyfikacie Jana Pawła II
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / wab

5700 fotografii i ponad 1,6 tys. fragmentów wystąpień Jana Pawła II zostało zamieszczonych w 27-tomowej kolekcji wydawnictwa Biały Kruk "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła".

Albumy, które ukazują się od 2003 r., to fotokronika życia Jana Pawła II. Każdy z tomów obejmuje jeden rok działalności Ojca Świętego. Autorami zdjęć są Adam Bujak i Arturo Mari. Uzupełnienie fotografii stanowią cytaty z homilii, przemówień i wystąpień papieża.

DEON.PL POLECA
- To wielka dokumentacja pontyfikatu. Potrzebna na dziś, żeby odświeżyć swoją pamięć, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń - mówił podczas poniedziałkowej uroczystej prezentacji kolekcji w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że choć sam był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II, to z miłością ogląda zamieszczone w albumach zdjęcia, by na nowo przeżyć tamte chwile, kiedy to wszystko się działo. - Warto przypomnieć te chwile, historię, postać Jana Pawła II i także słowa, które nam zostawił - mówił kard. Dziwisz.

DEON.PL POLECA

- Jeśli ktoś bałby się tych 27 tomów, czy to nie za dużo poświęcone jednemu człowiekowi, to możemy powiedzieć, że w każdym z tych tomów jest Chrystus przeżywany przez Jana Pawła II i ukazywany drugiemu człowiekowi jako droga zbawienia - powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Kard. Stanisław Nagy zwrócił uwagę, że udokumentowaniem historii pontyfikatu zajęło się wydawnictwo świeckie. - Te tomy rysują obraz Jana Pawła II specjalnym instrumentem - aparatem fotograficznym. To jest wielki i cenny zapis dokonany przez wielkich ludzi. Daje nam możliwość, że w każdej chwili możemy pójść na ścieżki, którymi on kroczył, i zobaczyć go dla siebie, na dzisiaj, na teraz, takim, jakim był - mówił kard. Nagy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

27 tomów o pontyfikacie Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.