40. rocznica premiery "Biesów"

40. rocznica premiery "Biesów"
Przedstawienie "Biesy" było w repertuarze Starego Teatru przez trzynaście lat
wab

W dniu 18 kwietnia 2011 roku uczczona zostanie 40. rocznica premiery Biesów Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy w Narodowym Starym Teatrze. Z tej okazji zorganizowane zostanie jubileuszowe spotkanie z Reżyserem oraz Artystami, którzy współtworzyli z nim słynną inscenizację.

Uroczysty wieczór, który rozpocznie projekcja zachowanych fragmentów przedstawienia, będzie wspaniałą okazją do snucia refleksji i wspomnień, do rozmowy o teatrze wczoraj i dziś, ale także do świętowania 85. urodzin Pana Andrzeja Wajdy.

Premiera Biesów Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy odbyła się 29 kwietnia 1971 roku. Materiałem wyjściowym przedstawienia była adaptacja Alberta Camusa. Reżyser w trakcie trwających 11 tygodni prób, stworzył własną wersję sceniczną utworu, odwołując się bezpośrednio do powieści Fiodora Dostojewskiego.

Opracował również własną scenografię, do której kostiumy stworzyła Krystyna Zachwatowicz. Autorem muzyki był Zygmunt Konieczny. Główne role zagrali: Jan Nowicki – Mikołaja Stawrogina, Wojciech Pszoniak – Piotra Wierchowieńskiego, Izabela Olszewska – Marię Lebiadkin, Andrzej Kozak – Aleksego Kiryłowa, Aleksander Fabisiak – Iwana Szatowa, Wiktor Sadecki – Stiepana Wierchowieńskiego.

Przedstawienie było w repertuarze Starego Teatru przez trzynaście lat. Ostatni 292 spektakl odbył się 23 czerwca 1984 roku.

Biesy były prezentowane na wielu europejskich scenach święcąc prawdziwe triumfy wśród publiczności i krytyków. Stały się przedstawieniem kultowym, granym zawsze przy nadkompletach widowni. Swoje zagraniczne wojaże Biesy rozpoczęły od festiwalu IX World Theatre Season w Londynie (gdzie triumfalnie powróciły po roku), odwiedziły również Zürich, Berliner Festtage w Berlinie, Weimar, Genuę, Mediolan, Turyn, Amsterdam i Rencentres Internationales Albert Camus w Angers. W Polsce zaprezentowano je podczas VII Warszawskich Spotkań Teatralnych, a także w katowickim Pałacu Młodzieży oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

40. rocznica premiery "Biesów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.