"586 Dni Stanu Wojennego" w Kielcach

"586 Dni Stanu Wojennego" w Kielcach
Organizatorami wystawy są: Kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, Biuro Edukacji Publicznej.
KAI / slo

Na kieleckim Rynku naprzeciw ratusza została dzisiaj otwarta wystawa plenerowa "586 Dni Stanu Wojennego", połączona z prezentacją grupy rekonstrukcji historycznej Sekcja Osa - Zomo. Dziś mija 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Ekspozycję otworzyli Leszek Bukowski i Marek Jończyk z Kieleckiej Delegatury IPN. Waldemar Bartosz - przewodniczący świętokrzyskiej "Solidarności" zaapelował m.in., aby dorobek wywalczony przez solidarnościowy zryw nie był zaprzepaszczony, aby kolejne dziesięciolecia "nie zostały stracone". Wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba przypomniała wkład Kielc i Kielecczyzny w dorobek "Solidarności" oraz w historię stanu wojennego.

Na wystawę złożyło się 35 fotogramów, z których część dotyczy wydarzeń ogólnopolskich, z odpowiednikami kieleckimi. To m.in. fotografie z przedstawienia w jędrzejowskiej parafii cystersów, gdzie grupa pod kierunkiem prof. Stanisława Żaka z Kielc przygotowała sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" (przedstawienie było pokazywane także w Domu Księży Emerytów i w kościele św. Józefa w Kielcach). Są ulotki rekwirowane przez UB w domach kielczan, list kielczanki pisany do Prymasa, fragmenty pamiętnika studenta kieleckiego - Krzysztofa Kasprzyka, fotografie internowanych i in. Tłem fotogramów są rozrzucone kartki z kalendarza, w nawiązaniu do tytuły wystawy "586 Dni Stanu Wojennego".

Organizatorami wystawy są: Kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, Biuro Edukacji Publicznej.

W regionie świętokrzyskim na 400 działaczy "Solidarności" ok. 100 było internowanych i objętych stałą opieką Kościoła. Zorganizowaną akcję pomocy prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym.

W Kielcach i w regionie obchody 30. rocznicy stanu wojennego trwają od 1 do 16 grudnia. Składają się na nie m.in. wystawy w Archiwum Państwowym w Kielcach, konferencja naukowa "Stan wojenny w regionie świętokrzyskim" w Ostrowcu Świętokrzyskim i konkurs historyczny dla ostrowieckich szkół, konkursy szkolne i wystawy w Starachowicach, a także panel dyskusyjny "Stan wojenny na wsi kieleckiej" w Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzisiaj - debata w Muzeum Historii Kielc i Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana o godz. 18. Obchody wojewódzkie zakończy emisja filmów o stanie wojennym w Muzeum Historii Kielc 16 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"586 Dni Stanu Wojennego" w Kielcach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.