62. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych
53 produkcje będą rywalizowały o Grand Prix trwającego od czwartku w Koninie 62. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. H. Kluby. Przewodniczącą konkursowego jury będzie reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze.
Konkurs im. prof. Henryka Kluby (OKFA) to najstarsze w Polsce wydarzenie poświęcone kinu niezależnemu. Na jego tegoroczną edycję nadesłano 169 filmów. Z tej liczby, w rywalizacji o statuetki wystartują 53 produkcje, które oceniane będą w trzech kategoriach: filmu niezależnego, amatorskiego oraz studenckiego.
Zwycięzców tegorocznej edycji wyłoni jury z reżyserką i scenarzystką Joanna Kos-Krauze na czele. W gronie jurorskim znaleźli się ponadto aktor i pedagog Krzysztof Majchrzak, przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych Witold Kon, krytyk filmowy i filmoznawca Łukasz Maciejewski, oraz operator, realizator filmów i teatrów telewizji Jacek Petrycki. Swoje nagrody przyzna także jury młodych oraz jury społeczne, złożone z pasjonatów kina.
"OKFA to festiwal, którego początki sięgają 1953 roku i od tego czasu odbywa się nieprzerwanie. Mimo to wciąż staramy się budować markę nie tylko poprzez samą tradycję, którą oczywiście pielęgnujemy, ale też zdajemy sobie sprawę, że festiwal, aby utrzymać się na mapie wydarzeń filmowych, musi spełniać pewne warunki i musi się rozwijać" - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektorka OKFA Paulina Pachulska.
Jak dodała, OKFA poza samym konkursem to także liczne wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. warsztaty z animacji poklatkowej, wystawy plenerowe, czy pokazy specjalne.
"Wśród filmów specjalnych widzowie będą mogli zobaczyć m.in. debiut Marcina Bortkiewicza +Noc Walpurgi+, a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem i odtwórczynią głównej roli Małgorzatą Zajączkowską. Będzie też pokaz specjalny filmu Agnieszki Smoczyńskiej +Córki Dancingu+ oraz najmocniejszy polski debiut ostatnich lat +Baby Bump+ Kuby Czekaja, który jeszcze jako student w 2012 roku zdobył nagrodę na OKFA za film +Twist&Blood+" - zaznaczyła Pachulska.
Jedną z festiwalowych propozycji będzie też pokaz filmu Hanny Polak "Nadejdą lepsze czasy". Jak podkreśliła Pachulska, był to jeden z najczęściej nagradzanych w 2015 roku polski film na świecie.
"Obraz Hanny Polak to dokument, absolutnie niezwykły. Film powstawał przez 14 lat, które reżyserka wraz ze swoją ekipą spędziła obserwując życie społeczności na największym w Europie wysypisku śmieci pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Główną bohaterką filmu jest 11-letnia Jula, która w trakcie kręcenia filmu zmienia się z dziewczynki w kobietę" - mówiła dyrektorka festiwalu.
Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę. Wieczór swoim koncertem uświetni Kazik i Kwartet ProForma.
W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, widzowie będą mieli jeszcze okazję obejrzenia jednego z pierwszych horrorów i thrillerów psychologicznych w historii kina pt. "Gabinet doktora Caligari" w reż. Roberta Wiene. Muzykę na żywo do filmu wykona zespół Minimatikon.
Wydarzeniem wieńczącym tegoroczną edycję będzie na konińskich bulwarach plenerowy sens filmów nagrodzonych na 62. festiwalu OKFA.
Patron konkursu, prof. Henryk Kluba był reżyserem filmowym, aktorem i pedagogiem oraz wieloletnim rektorem łódzkiej uczelni. Przewodniczył pracom konkursowego jury. Zmarł nagle w wieku 74 lat, w Koninie, podczas 51. edycji OKFA.
Festiwal, którego patronem honorowym jest marszałek województwa wielkopolskiego i prezydent Konina, współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Patronat artystyczny nad OKFA objęła Szkoła Filmowa w Łodzi.
Skomentuj artykuł