80. urodziny Sławomira Mrożka - czytanie "Jelenia"

80. urodziny Sławomira Mrożka - czytanie "Jelenia"
Jubilat wraz z żoną Susaną przysłuchiwał się, jak brzmi "Jeleń" w wykonaniu aktorów (fot. Mariusz Kubik / mariuszkubik.pl / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Widownia w sali Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej była wypełniona po brzegi. Jubilat wraz z żoną Susaną przysłuchiwał się, jak brzmi "Jeleń" w wykonaniu aktorów. Tekst czytali: Lidia Duda, Edward Dobrzański, Aleksander Fabisiak, Jacek Romanowski, Jerzy Stuhr oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Antoni Paradowski i Maurycy Popiel. W roli chłopca wystąpił Mateusz Kubasiewicz.

Na urodziny Sławomira Mrożka przyszli także jego licealni koledzy.

Jednoaktówka "Jeleń" została napisana na początku lat 60. XX w. i opublikowana jedynie w Niemczech. W październiku 1965 r. została wystawiona w Berlinie. W 1966 r. "Jeleń" został zrealizowany wraz z "Kynologiem w rozterce" dla Teatru TV pod wspólnym tytułem "Dwie humoreski o stosunku do zwierząt" w reż. Erwina Axera.

Tekst sztuki zaginął, a jej oryginał niespodziewanie odnalazł się w archiwum pisarza, gdy Wydawnictwo Noir Sur Blanc chciało go przełożyć z języka niemieckiego z powrotem na polski.

DEON.PL POLECA

Festiwal "Mrożek na XXI wiek" zorganizowany przez Wydawnictwo Literackie przeniósł się ze stolicy do Krakowa na dwa dni.

Prezentem od mieszkańców miasta dla jubilata będzie tango odtańczone w niedzielę na Rynku Głównym. Każdy będzie mógł się nauczyć tego tańca pod okiem profesjonalnych instruktorów. Na scenie wystąpią satyrycy, a w niedzielę po południu Sławomir Mrożek będzie podpisywał w krakowskim Empiku pierwszy tom swojego "Dziennika" z zapiskami z lat 1962-69

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

80. urodziny Sławomira Mrożka - czytanie "Jelenia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.