"Abakanowicz. Nareszcie w Warszawie!"

"Abakanowicz. Nareszcie w Warszawie!"
Magdalena Abakanowicz - światową sławę przyniosły jej tworzone na przełomie lat 60. i 70. abakany (fot. PAP/Tomasz Gzell )
PAP / slo

Dyrektor Zamku Królewskiego Andrzej Rottermund zwrócił uwagę, że ekspozycja rzeźb Abakanowicz w ogrodach Zamku ma być próbą zrekompensowania artystce braku stałej prezentacji jej prac w Warszawie.

Pomimo tego, iż Magdalena Abakanowicz niemal od urodzenia mieszka w stolicy, w Warszawie nie ma stałej wystawy jej rzeźb. Dotychczas jedynym miejscem obszernej prezentacji dzieł artystki jest Cytadela w Poznaniu, gdzie w 2002 r. stanęło 112 figur składających się na cykl "Nierozpoznani".

- Dzięki tej wystawie łączymy współczesną rzeźbę z XVIII-wieczną architekturą Zamku i XIX-wieczną architekturą Arkad Kubickiego. To znakomite połączenie, potwierdzające prawdę, że sztuka nie znosi i nie przyjmuje żadnych sztucznych podziałów na okresy, czasy, style" - mówił Rottermund.

- Jeśli ktoś stojąc przed moim dziełem pyta: "co ono znaczy?", ja odwracam pytanie. - "Co pan czy pani myśli, że ono znaczy" - pytam. Dowiaduję się jak oni je interpretują, to szalenie interesujące - mówiła Abakanowicz. Jak oceniła, jej sztuka jest "w pewnym stopniu opowieścią o niepewnościach i wątpliwościach, które towarzyszą ludzkiej egzystencji".

"Sztuka nie rozwiązuje problemów, ale czyni nas świadomymi ich istnienia. Każe oczom widzieć i mózgowi tworzyć wyobrażenia. To jest również motto otwieranej dzisiaj wystawy" - mówiła artystka.

Prace artystki prezentowane były na niemal 200 wystawach na wszystkich kontynentach. Wiele z tych prezentacji miało charakter plenerowy. Stałe ekspozycje dzieł Magdaleny Abakanowicz można podziwiać m.in. w Fattoria di Celle (Włochy), Muzeum Izraela w Jerozolimie, Parku Olimpijskim w Seulu, Hakone Open Air Museum (Japonia), National Gallery of Art - Sculpture Garden w Waszyngtonie, The Nelson-Atkins Museum w Kansas City, Napa Valley w Kalifornii, Parku Granta w Chicago, Parku Europy w Wilnie. Jej autorstwa jest także koncepcja Architektury Arborealnej - gigantycznych domów-drzew przeznaczonych dla paryskiej dzielnicy La Defense.

Magdalena Abakanowicz urodziła się w Falentach k. Warszawy w 1930 r. W latach 1949-1955 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - tkaninę i malarstwo (m.in. pod kierunkiem Marka Włodarskiego).

Światową sławę przyniosły jej tworzone na przełomie lat 60. i 70. abakany (m.in. Abakan czerwony, Abakan pomarańczowy, Abakany brązowe) - wielkie trójwymiarowe formy utkane z włókna.

Najsłynniejsze grupy rzeźb Abakanowicz i cykle z następnych lat, to m.in. "Postacie siedzące" (1974-1984), "Plecy" (1976-1979), "Embriologia" (1978-1988; obiekty z tego cyklu reprezentowały Polskę na Biennale w Wenecji w 1980), "Tłum" (1986-1994), "Mędrcy" (1987-1988), "Czaszki" (1998-2000), "Figury tańczące" (2000-2002), "War Games" (1991), "Bambini" (1998-1999). Artystka ponadto rysuje i sporadycznie maluje.

W latach 1965-1990 wykładała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 1979 r. uzyskała tytuł profesora. Prowadziła też zajęcia w uczelniach amerykańskich, japońskich i australijskich. Wiele uczelni artystycznych w Europie i USA przyznało jej doktoraty honorowe.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września codziennie od godz. 10 (w niedzielę - 11) do 22.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Abakanowicz. Nareszcie w Warszawie!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.