Architektura jako język. Daniel Libeskind

Zobacz galerię
Architektura jako język. Daniel Libeskind
Imperial War Museum North w Manchesterze
wab

Wystawa zatytułowana „Architektura jako język. Daniel Libeskind” organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentuje fotografie, projekty i rysunki Daniela Libeskinda – światowej sławy architekta i urbanisty.

Daniel Libeskind to międzynarodowej sławy twórca projektów architektonicznych i urbanistycznych. W jego dorobku można znaleźć zamówienia muzeów o historycznym lub artystycznym profilu (Imperial War Museum North w Manchesterze, Denver Art Museum), luksusowych kompleksów handlowych (Westside w Bernie, The Crystals w Las Vegas) czy też budynków biurowych (The Ascent w Covington). Nie brak i bardzo prestiżowych osiągnięc, jak "Fundamenty pamięci" - wygrana w konkursie na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center.

Rodzice architekta byli polskimi żydami, a on sam przyszedł na świat i spędził pierwsze lata swojego życia w Łodzi. Po 1956 roku wraz z rodziną trafił do Tel Awiwu, a później, już na stałe, do Nowego Jorku. Mimo amerykańskiego obywatelstwa, Libeskind czuje się związany z Polską - zarówno osobiście, jak i zawodowo. Ostatnio przygotował spektakularny projekt modernizacji centrum Łodzi. Jego dziełem jest również, nieukończony jeszcze apartamentowiec przy ulicy Złotej 44 w Warszawie.

Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym tak prestiżowej jak Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie (2001), a także Deutsche Architekturpreis za Muzeum Żydowskie w Berlinie (1999), Medal Goethego za zasługi dla kultury (2000) i wiele innych.

Na wrocławskiej wystawie prezentowane są fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje powstających obiektów, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Wystawa ta będzie drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda.

Wystawa potrwa od 24 lutego do 22 maja 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Architektura jako język. Daniel Libeskind
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.