Chopin ma w Warszawie nowoczesne muzeum

Chopin ma w Warszawie nowoczesne muzeum
(fot. pl.chopin.nifc.pl)
PAP / wab

W 200. rocznicę urodzin Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. - To najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie czy też na świecie - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W uroczystości uczestniczą m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Ten chopinowski dom, bo trudno nazwać tę instytucję tylko placówką muzealną, należał się Chopinowi - ocenił szef resortu kultury. Kiedy Chopin mieszkał w Warszawie, ten budynek nie miał drugiego piętra, ale Chopin na pewno tędy się przechadzał, bo Chopin kochał Warszawę - mówił Zdrojewski.

Prezydent Lech Kaczyński zwrócił uwagę, że Muzeum Fryderyka Chopina jest tak samo potrzebne jak Muzeum Powstania Warszawskiego. - Te muzea były bardzo Polsce potrzebne - polskiej historii. (...) Muzeum Fryderyka Chopina to element polityki, która nie wszystkim się podoba, polityki historycznej. Musimy jednak pokazywać światu naszą tożsamość, a jest to nie tylko historia walk, (...) ale też historia polskiej kultury - zaakcentował Kaczyński.

- Chopin był pół Francuzem, pół Polakiem i pamiętamy o tym oczywiście, ale jego muzyka to muzyka tylko i wyłącznie polska, o tym też chcemy pamiętać - podkreślił.

- Chopin był warszawiakiem, (...) spędził tu większość swego życia. (...) Z radością witam to Muzeum - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostaną zaprezentowane ekspozycje dotyczące życia i twórczości artysty. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł sam i według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Pomoże w tym specjalny chip, który posłuży jako klucz i indywidualny przewodnik po wystawie.

Goście będą mogli wybrać jedną z tras zwiedzania: od kilkugodzinnej, szczegółowej, dla koneserów, po skróconą, łatwiejszą, dla tych, którzy biografii i twórczości Chopina nie znają jeszcze zbyt dobrze lub dla najmłodszych.

W jednym z pomieszczeń znajdzie się kolorowy pokój dla dzieci, w innych - kapsuła do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon Chopina. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, który kompozytor uwielbiał czuć w swoim paryskim domu.

Oprócz utworów Chopina w Muzeum będzie można usłyszeć także dźwięki, jakie towarzyszyły Chopinowi w codziennym życiu, np. gwar paryskich ulic, rozmowy po polsku i po francusku, krzyki zdenerwowanego nauczyciela gry na fortepianie czy dźwięk odstawianej filiżanki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chopin ma w Warszawie nowoczesne muzeum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.