Fortepiany i klawiatury na ulicach Krakowa

Fortepiany i klawiatury na ulicach Krakowa
Jerzy Duda Gracz stworzył całą kolekcję prac poświęconych Chopinowi. Fot. Rokitnica - NOKTURN Nr 2 E-dur op. 62 (2001) -
PAP / wab

Sześć replik fortepianu Chopina na ulicach Krakowa, schody oklejone wykładziną z klawiaturą, ławki na przystankach zamienione w stołki fortepianowe - to elementy projektu "Chopin w mieście", który od kwietnia do grudnia będzie realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Prezentowane będą także dzieła Jerzego Dudy-Gracza poświęcone Chopinowi oraz rzeźby multimedialne Aleksandra Janickiego.

- Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni publicznej dzięki wykorzystaniu niestandardowych działań oraz nowoczesnych technologii, a także współpracy z wybitnymi współczesnymi artystami - informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W ramach projektu "Repliki fortepianu Chopina w przestrzeni miejskiej" na terenie miasta umieszczonych zostanie sześć replik fortepianu marki Pleyel z 1847 roku, którego oryginał znajduje się w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kopie instrumentów staną na rondzie Mogilskim, placu Centralnym, placu Mariackim, placu Marii Magdaleny, placu Matejki i placu Wolnica.

Kolejny projekt to "Symbole fortepianowe". Zakłada on, że schody w różnych częściach miasta pokryte zostaną okładzinami imitującymi motyw klawiszy fortepianowych, a ławki na przystankach tramwajowych zmienią się w stołki fortepianowe. Te elementy pojawią się na Bulwarach Wiślanych, w przejściu podziemnym przy Dworcu Głównym, na rondzie Mogilskim, Dworcu Głównym, placu Centralnym i Teatrze Bagatela.

Ponadto od kwietnia do listopada na Bulwarach Wiślanych prezentowane będą fragmenty ekspozycji "Chopinowi" autorstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza. Jest to ostatni wielki cykl malarski artysty, w którym każdy z obrazów inspirowany jest innym utworem Chopina.

Na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego i na Plantach (przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego i przy ul. Szewskiej) pojawią się trzy rzeźby multimedialne Kula - Fortepian - Przystanek autorstwa Aleksandra Janickiego. Rzeźby wyposażone będą w najnowsze technologie multimedialne: touch screen, tj. ekrany dotykowe, oraz sound shower, czyli "prysznice akustyczne", pozwalające na skoncentrowanie i ukierunkowanie strumieni fal audio.

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego wydarzenia artystyczne przygotowały także inne krakowskie instytucje kultury, m.in. Filharmonia Krakowska, Opera Krakowska oraz domy i ośrodki kultury.

Dodatkowe informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów można znaleźć na stronie internetowej www.karnet.krakow.pl w zakładce Chopin 2010.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Fortepiany i klawiatury na ulicach Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.