Coleman, Lehman i Eubanks na Warsaw Summer Jazz Days

Coleman, Lehman i Eubanks na Warsaw Summer Jazz Days
(fot. pixabay)
4 lata temu
PAP / kw

Steve Lehman Octet, Steve Coleman Five Elements i Robin Eubanks and Mental Images - te zespoły zagrają 8 lipca w SOHO Factory w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Impreza odbywać się będzie w stolicy, do 10 lipca.

Steve Lehman jest nowojorskim saksofonistą i kompozytorem, balansującym na granicy tradycyjnego jazzu i awangardy, flirtującym z muzyką eksperymentalną. W ciągu swojej kariery urodzony w 1978 roku muzyk akompaniował takim artystom, jak m.in. Anthony Braxton, Vijay Iyer, Rudresh Mahanthappa czy Jason Moran.

Zadebiutował w 2001 r. albumem "Structural Fire", docenionym przez krytyków, którzy jednak zarzucali Lehmanowi, że jego gra zbyt silnie przypomina brzmienie jego saksofonowych mistrzów i nauczycieli z muzycznych uniwersytetów, Anthony'ego Braxtona i Jackiego McLeane'a. Kolejne prace - "Demian and Posthuman" (2005), "Manifold" (2007), "Interface" (2008) - zdradzały ciągoty w kierunku muzycznej awangardy i osobisty, wyrazisty styl saksofonisty. W 2014 r. ukazała się ostatnia do tej pory praca Lehmana, zatytułowana "Mise en Abime".

Zagrają: Steve Lehman (saksofon), Jonathan Finlayson (trąbka), Mark Shim (saksofon), Tim Albright (puzon), Jose Davila (tuba), Chris Dingman (wibrafon), Drew Gress (kontrabas), Tyshawn Sorey (perkusja).

Jednym z największych wydarzeń tegorocznej odsłony Warsaw Summer Jazz Days będzie koncert jednego z najważniejszych nowojorskich saksofonistów Steve'a Colemana i prowadzonej przez niego formacji Five Elements. Choć urodził się w Chicago to właśnie z "miastem, które nigdy nie zasypia" związał Coleman swoją karierę. To w Nowym Jorku utworzył się ruch M-Base, którego saksofonista był współtwórcą. Ruch organizował twórców z zakresu muzyki, poezji, tańca i sztuk wizualnych do wspólnych działań o charakterze artystyczno-społecznych.

Dorastał muzycznie, grając w zespołach rhythm and bluesowych i funkowych w Chicago, usiłując naśladować swojego idola, Maceo Parkera, saksofonistę z grupy Jamesa Browna. Z czasem jego zainteresowanie skierowało się w stronę jazzu, za sprawą fascynacji muzyką Charliego Parkera i Johna Coltrane'a. Po przeniesieniu się do Nowego Jorku, Coleman występował z takimi muzykami jak Sam Rivers, Cecil Taylor, David Murray czy Abbey Lincoln, współpracował z Gregiem Osbym i Cassandrą Wilson.

Zafascynował się także muzyką i sztuką afrykańską, co przyczyniło się do stworzenia przez niego koncepcji organizacji M-Base w 1985 r.; pojechał nawet studiować muzykę do Ghany. Z powrotem w Nowym Jorku ćwiczył warsztat i brzmienie grając w parkach, na ulicach i skwerach miejskich, a nawet na peronach metra. Koncertował także w niewielkich lokalach, wraz z grupą eksperymentatorów, która po pewnym czasie stworzyła jego pierwszy zespół Steve Coleman and the Five Elements.

W swojej pracy muzycznej saksofonista poświęcił się szukaniu połączeń między jazzem, muzyką afrykańską, funkiem i rhythm and bluesem. Poza Five Elements, Coleman prowadzi także inne formacje, Mystic Rhythm Society, Metrics i Council of Balance; pracował także jako członek grupy kontrabasisty Dave'a Hollanda.

W Warszawie towarzyszyć mu będą: Jonathan Finlayson (trąbka), Miles Okazaki (gitara), Anthony Tidd (bas) i Sean Rickman (perkusja).

W tym roku dla warszawskiej widowni zagra także grupa Mental Images, dowodzona przez puzonistę Robina Eubanksa, innego wiodącego artysty, wywodzącego się ze środowiska M-Base. Dał się poznać jako członek zespołów jego brata, gitarzysty Kevina Eubanksa. Współpracował także z prominentnymi przedstawicielami ruchu M-Base, jak Greg Osby czy Steve Coleman.

Gdy trafił do Nowego Jorku, stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych side-manów w mieście. Ze względu na łatwość, z jaką odnajdywał się zarówno w estetyce hard-bopu, jak free jazzu i awangardy, Eubanks zapraszany był do gry przez takich artystów jak Sun Ra czy Stevie Wonder, pracował także jako członek formacji Art Blakey and the Jazz Messengers oraz zespołu pianisty McCoya Tynera. Został okrzyknięty przez prestiżowy magazyn "Down Beat" najlepszym puzonistą na świecie.

Towarzyszyć mu będą: Mike King (klawisze), Boris Kozlov (bas), Obed Calvaire (perkusja).

Wszystkie koncerty tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days odbywają się w przestrzeni warszawskiej SOHO Factory. W tym roku wystąpią jeszcze John Medeski's Mad Skillet, James "Blood" Ulmer, Marc Ribot and the Young Philadelphians, a także polskie grupy The Forest Tuner i Mateusz Pliniewicz Quartet (laureaci Jazzowego Debiutu Fonograficznego IMIT), trio Muthspiel/ Grigoryan/ Towner oraz John McLaughlin and the 4th Dimension.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Coleman, Lehman i Eubanks na Warsaw Summer Jazz Days
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.