Czy wiesz, że miecz świętego Piotra znajduje się w Poznaniu? To prawdziwy skarb

Czy wiesz, że miecz świętego Piotra znajduje się w Poznaniu? To prawdziwy skarb
W Muzeum Archikatedralnym w Poznaniu znajduje się miecz św. Piotra (fot. Poznański Festiwal Nauki i Sztuki / YouTube.com)
muzeum.poznan.pl / wikipedia.org / tk

Polskie muzea mają w swoich zbiorach wiele cennych eksponatów. Jednym z nich jest miecz, który miał należeć do świętego Piotra, i którym odciął on ucho Malchusowi w ogrodzie na Górze Oliwnej. Przedmiot ten znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Miecz przechowywany w zbiorach muzeum ze względu na swój charakterystyczny kształt przypomina bardziej tasak. Z badań technologicznych wynika, że broń powstała przy użyciu technologii znanej już w starożytności.

Skąd wziąć się miecz św. Piotra w Poznaniu?

"Jego pojawienie się w Poznaniu długo wiązano z początkami samej diecezji. Miał on przybyć do miasta wraz z biskupem Jordanem jako ważny znak łączący biskupstwo ze Stolicą Apostolską" – czytamy na stronie Muzeum Archidiecezjalnego.

Z najnowszych ustaleń wynika jednak, że miecz przybył na poznańskie ziemie przed 1435 rokiem za sprawą biskupa Stanisława Ciołka. Broń znalazła się nawet w herbie poznańskiej kapituły, a wraz z wiekiem stała się jednym z głównych symboli archidiecezji poznańskiej. Jak czytamy na muzeum.poznan.pl, "źródła na temat broni św. Piotra są niezwykle skromne i tym samym jego historia skrywa przed nami nadal wiele tajemnic".

DEON.PL POLECA

O tasaku wspominał Jan Długosz w "Vitae Episcoporum Posnaniensium". "Papież ogłosił wówczas i ustanowił dla Kościoła poznańskiego człowieka o wiadomej sobie cnocie, wierze i religijności, Włocha Jordana, ze szlachetnego rodu rzymskiego, z rodziny i domu Orsinich. Po wyświęceniu i błogosławieństwie otrzymanym w Rzymie rozkazał mu papież w roku pańskim 966 udać się do Królestwa Polskiego, by tam kierował Kościołem. Ten sam papież Stefan, by uczynić początki Jordana milszymi dla kleru i ludu polskiego, ofiarował mu miecz św. Piotra, którym apostoł, jak wierzą, miał odciąć ucho Malchiasza w Ogrodzie Oliwnym, może ten sam miecz, a może inny zamiast tamtego, i pobłogosławił na pamiątkę tak świetnego czynu apostoła; aby Kościół w Polsce posiadał jawny klejnot, którym mógłby się szczycić (…). Ten sam miecz w Kościele poznańskim także i dzisiaj otacza gorliwa cześć" – pisał polski kronikarz.

Czy broń jest autentyczna?

Na jednej ze ścian poznańskiej katedry wisi gablota, w której znajduje się kopia miecza. Oryginał przechowywany jest natomiast w Muzeum Archidiecezjalnym. Nie do końca wiadomo, czy tasak faktycznie należał do świętego Piotra. Przez wieki myślano, że to replika z X wieku, jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wykazały, że broń została wykuta w I wieku naszej ery na wschodnich rubieżach Cesarstwa Rzymskiego. Mimo to przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego są ostrożni w ocenie autentyczności eksponatu i uważają, że pochodzi on ze średniowiecza.

Niezależnie od tego, z jakiego okresu pochodzi tasak, zaraz obok Szczerbca, ma on najdłuższą udokumentowaną historię w Polsce. Co ciekawe, informacja na temat tak cennego przedmiotu przechowywanego w poznańskim muzeum, nie jest szczególnie rozpowszechniona.

O mieczu świętego Piotra czytamy w Ewangelii wg św. Jana (J 18, 10): "Wówczas Szymon Piotr, mając przy sobie miecz, dobył go, uderzył sługę arcykapłana i odciął mu prawe ucho. A słudze było na imię Malchos".

Źródło: muzeum.poznan.pl / wikipedia.org / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Zabytkowe świątynie. Znane miejsca kultu.
To Kraków. Drugi Rzym.

Kraków jest syntezą tego, co polskie. To symbol polskiej tożsamości, kolebka polskiej kultury chrześcijańskiej – od wieków miasto świętych. Właśnie dlatego nazywane było drugim Rzymem.

...

Skomentuj artykuł

Czy wiesz, że miecz świętego Piotra znajduje się w Poznaniu? To prawdziwy skarb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.