Pierwsze na świecie podwodne muzeum. Otwarto je na Cyprze

Pierwsze na świecie podwodne muzeum. Otwarto je na Cyprze
Fot. Clouds 4Media / YouTube.com
podroze.onet.pl / tk

Na Cyprze, u wybrzeżu turystycznej miejscowości Ayia Napa, otwarto pierwsze podwodne muzeum sztuki. Jest to wystawa rzeźb autorstwa Jasona deCaires Taylora. Eksponaty można podziwiać nurkując lub oglądać je z przeszklonego dna łodzi.

W nietypowym podwodnym muzeum znajdują się 93 rzeźby mające przypominać ludziom o więzi, jaka łączy ich z naturą. Ich celem jest także zwrócenie uwagi na potrzebę zalesiania naszej planety. - Próbowałem uwzględnić jak najwięcej odniesień do zmian klimatu i utraty siedlisk i zanieczyszczenia, ponieważ są to tak naprawdę najważniejsze kwestie naszej epoki – mówił twórca rzeźb.

DEON.PL POLECA

Eksponaty przedstawiają drzewa, ważące nawet 13 ton, ludzi, czy bawiące się dzieci. - Mam nadzieję, że pozostawi to odwiedzających z poczuciem nadziei i poczuciem, że ludzki wpływ nie zawsze jest negatywny. Że możemy odwrócić niektóre z rzeczy, które zrobiliśmy – powiedział Jason Taylor, twórca eksponatów.

Stworzenie podwodnego muzeum kosztowało milion euro, a rzeźby na dnie morza umieszczono za pomocą dźwigów. Są wykonane z ekologicznego materiału, który przyciąga morskie zwierzęta. Twórca eksponatów powiedział, że już po kilku dniach od powstania wystawy zauważył na rzeźbach warstwę glonów zapełnionych małymi rybami.

Źródło: podroze.onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Pierwsze na świecie podwodne muzeum. Otwarto je na Cyprze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.