Cypr. Na wyspie szalał potężny pożar

Cypr. Na wyspie szalał potężny pożar
Pożary na Cyprze (fot. Katia Christodoulou/EPA/PAP)
3 miesiące temu
PAP/mk

Cypryjskie władze poinformowały, że udało im się opanować potężny pożar, które nawiedził tę wyspę. Kataklizm oceniono jako jeden z najgorszych w historii Cypru.

Ogromny pożar, który wybuchł w sobotę 3 lipca, objął ok. 55 kilometrów kwadratowych u podnóża górskiego pasma Troodos.

"Po skutecznej walce z pożarem samolotów greckich i izraelskich oraz zmniejszeniu ognisk zapalnych, straż pożarna i departament leśnictwa przeprowadziły inspekcję dotkniętych pożarem terenów, które są obecnie uważane za zabezpieczone" – powiedziała rzeczniczka rządu cypryjskiego Niovi Parissinu. 

Rząd ostrzegł, że następne kilka dni będą wymagały szczególnej ostrożności, ponieważ istnieje w dalszym ciągu duże zagrożenie pożarowe.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis, który w niedzielę określił pożar jako największą tragedię w historii republiki - poza inwazją wojsk tureckich w 1974 r. - zarządził, aby ministerstwo spraw wewnętrznych i urzędy okręgowe natychmiast rozpoczęły obliczanie strat.

Ponad 50 domów zostało zniszczonych. Spłonęły duże obszary lasu sosnowego i drzew oliwnych.

Vassos Vassiliou, wójt wioski Arakapas, w której rozpoczął się pożar, w rozmowie z mediami cypryjskimi powiedział, że ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie i niszczył wszystko na swojej drodze.

W wyniku pożaru, który rozpoczął się w sobotę około godziny 14.00, zginęły cztery osoby. Według wójta wsi Odu Menelaosa Filippou mężczyźni w wieku 22, 23, 36 i 39 lat byli pracownikami sezonowymi w szklarni pomidorów w tej wiosce. Kiedy w sobotę podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich mieszkańców Odu, znajdowali się oni na farmie poza wioską i nie dotarli na miejsce ewakuacji. Wieczorem ich pracodawca powiadomił policję o ich zaginięciu. Ciała Egipcjan znaleziono w niedzielę rano. 

Prezydent Anastasiadis oświadczył, że rząd Cypru wesprze finansowo rodziny czterech Egipcjan, którzy zginęli w wyniku pożaru.

O pomoc w walce z żywiołem rząd cypryjski poprosił Unię Europejskiej i Izrael, a także wojskowe bazy brytyjskie. Grecja i Izrael wysłały na wyspę po dwa samoloty przeciwpożarowe, a bazy - dwa śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze.

Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. W minionym tygodniu Cypr doświadczył fali upałów z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Późnym wieczorem w sobotę cypryjska policja poinformowała o aresztowaniu 67-letniego mężczyzny, którego widziano w okolicy, gdzie rozpoczął się pożar, podpalającego ściernisko. Jest on przesłuchiwany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
23,74 zł
33,92 zł

Wczytaj się w swoisty hymn ku czci boskiej i ludzkiej miłości.

Skoro łączy nas miłość czy potrzebny nam sakrament małżeństwa? Co zrobić, kiedy nasze relacje zaczynają być dalekie od ideału i wydaje się, że uczucie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Cypr. Na wyspie szalał potężny pożar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.