Wyspy Kanaryjskie już kilkukrotnie nawiedziło potężne tsunami

Wyspy Kanaryjskie już kilkukrotnie nawiedziło potężne tsunami
Fot. Silas Baisch / unsplash.com
PAP / tk

Naukowcy z Hiszpanii stwierdzili, że silne tsunami już co najmniej pięciokrotnie nawiedzało Wyspy Kanaryjskie.

Studium, które opublikował madrycki portal 20 Minutos, dowodzi, że podczas tzw. “supertsunami” fale oceaniczne uderzające w archipelag Wysp Kanaryjskich osiągały wysokość do 290 metrów.

Jak wyjaśnił zespół badawczy kierowany przez specjalistów z Hiszpańskiego Instytutu Geologii i Górnictwa (IGME), ogromne kataklizmy uderzały w brzeg wysp Teneryfa, Gran Canaria i Lanzarote.

Autorzy badania wyjaśnili, że analiza skał i ukształtowania terenu w kilku położonych nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego miejscowościach objęła w ramach studium okres 1 mln lat.

Tsunami efektem trzęsień ziemi

Zespół geologów, którego pracę koordynowała Mercedes Ferrer, wskazał, że gigantyczne fale nawiedzające Wyspy Kanaryjskie były efektem silnych trzęsień ziemi lub erupcji znajdujących się w pobliżu tego archipelagu wulkanów.

Naukowcy wyjaśnili, że silne tsunami na archipelagu potwierdziły też wykonane badania paleontologiczne, w tym analiza skamielin. Dowiodła ona, że po nadejściu wysokich fal oceanicznych w poszczególnych częściach wysp występowało zjawisko nagłych osunięć skał.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John C. Polkinghorne
4,98 zł
24,90 zł

W jakiej relacji pozostają nauka i teologia? Czy jesteśmy świadkami odrodzenia teologii naturalnej? Jak odkrycia współczesnej fizyki odnoszą się do chrześcijańskiej nauki o stworzeniu? Wywód jest przykładem tego, w jaki sposób osoba o zacięciu naukowym...

Skomentuj artykuł

Wyspy Kanaryjskie już kilkukrotnie nawiedziło potężne tsunami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.