Te siedem miejsc związanych z wiarą warto odwiedzić latem w Warszawie

Te siedem miejsc związanych z wiarą warto odwiedzić latem w Warszawie
Warszawa. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki, Niepokalanów czy jedyne w Polsce sanktuarium Ojca Pio - to jedne z miejsc, które umożliwiają pogłębienie wiedzy na temat religii, historii i kultury związanej z Kościołem katolickim. Oto lista siedmiu z nich, znajdujących się w Warszawie i bliskiej stolicy, które warto odwiedzić latem.


1. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to nowoczesne i multimedialne muzeum, które zostało otwarte w 2020 roku. Znajduje się w pierścieniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą również warto zwiedzić. Muzeum jest podzielone na 11 głównych stref, bogatych w treści multimedialne, z których każda jest związana z kluczowymi momentami życia patronów muzeum. W kolejnych salach można poznać domy rodzinne Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły oraz dowiedzieć się, w jakich okolicznościach się wychowywali, dorastali i podejmowali decyzje dotyczące swojej drogi życiowej. Muzeum przedstawia również mało znane świadectwa pomocy Żydom ze strony kardynała Wyszyńskiego.

Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, (ostatnie wejście o godz. 16:00). W weekendy czynne od 12:00 do 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00). W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Warto udać się tam w czwartek, który jest dniem indywidualnego wstępu na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych na określoną godzinę (liczba biletów jest limitowana). W ostatni piątek każdego miesiąca w godz. 15:00-17:00 ekspozycja główna muzeum jest wyciszona. Koszt biletu ulgowego to 20 zł, a normalnego 25 zł. Za 1 zł do muzeum wchodzą dzieci, uczniowie i studenci do 25 roku życia.

2. Sanktuarium i Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki powstało krótko po tragicznej śmierci kapłana. Znajduje się w salach dolnego kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i zostało założone przez ówczesnego proboszcza, księdza prałata Teofila Boguckiego. Początkowo muzeum zawierało pamiątki po księdzu Jerzym, które zostały zgromadzone na terenie parafii. W 2004 roku przeszło modernizację i uzyskało nowoczesną, multimedialną formę.

DEON.PL POLECA

W dziewięciu salach muzealnych można zobaczyć tysiące eksponatów, w tym osobiste przedmioty księdza Jerzego, artefakty związane z jego męczeńską śmiercią, fotografie oraz prezentacje filmowe i dźwiękowe. Odwiedzający mają możliwość lepszego zrozumienia kontekstu historycznego oraz znaczenia przekazu płynącego z życia i męczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00, a w sobotę i w niedzielę w godzinach 10:00 – 17:00. Kaplica przechowania relikwii związanych ze śmiercią księdza Jerzego Popiełuszki jest otwarta w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 10:00 – 17:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 10 zł.

3. Sanktuarium w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie znajduje się w Paprotni (pomiędzy Warszawą, a Łowiczem w okolicy Sochaczewa). Termin „Niepokalanów" odnosi się do klasztoru franciszkańskiego, a jego nazwa nawiązuje do Matki Bożej, którą uczyniono najważniejszą patronką tego miejsca. Postacią kojarzącą się z tym miejscem jest jego założyciel - franciszkanin święty Maksymilian Kolbe, który wsławił się m.in. bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Na terenie sanktuarium działa muzeum poświęcone franciszkaninowi, gdzie można zwiedzić jego celę, pierwszą drewnianą kaplicę i zobaczyć różne cenne pamiątki. Najważniejszym obiektem Niepokalanowa jest bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Od 1980 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej, a jako sanktuarium funkcjonuje od 2004. Natomiast najcenniejszym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana, najstarszy budynek w klasztorze. Znajduje się tam także m.in. Kaplica Wieczystej Adoracji "Gwiazda Niepokalanej".

Warto odwiedzić Niepokalanów zwłaszcza 14 sierpnia w Uroczystość św. Maksymiliana. O godz. 17:00 odbywa się tu dedykowane nabożeństwo - Transitus św. Maksymiliana, upamiętniające męczeńską śmierć duchownego, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz w 1941 r.W niepokalanowskim sanktuarium istnieje nietypowa Kalwaria, Misterium Męki Pańskiej przedstawione w teatralnej formie. Misterium jest prezentowane w sali teatralnej pod ołtarzem polowym codziennie w godz. 8:00 - 17:00 dla grup przynajmniej 15-osobowych. Czas emisji ok. 50 min.

4. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 61. Zostało wybudowane w latach 1980–1989, wcześniej znajdował się tam ogród ojców jezuitów oraz kaplica, gdzie od 1938 roku przechowywano relikwie Andrzeja Boboli. W drugim dniu Powstania Warszawskiego, w podziemiach Niemcy zamordowali tam 44 Polaków (8 kapłanów, 8 braci Towarzystwa Jezusowego i 28 osób świeckich). Po wojnie powstała tam kaplica, a szczątki ofiar pochowano pod posadzką podłogi.

W 1953 r. parafia została erygowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego, jednak dopiero w 1980 roku otrzymała zgodę na wzniesienie kościoła.W świątyni można zobaczyć wyjątkowe witraże autorstwa Teresy Reklewskiej i Pawła Przynowskiego, Droga Krzyżowa Magdaleny Kraszewskiej, krucyfiks ks. Krzysztofa Rogalskiego i Pawła Chmielewskiego. Znajduje się tam także Muzeum Andrzeja Boboli, w którym znajdują się eksponaty związane z jego życiem, działalnością duszpasterską, męczeństwem i kultem świętego. Są tam także pamiątki związane z historią Narodowego Sanktuarium św. A. Boboli oraz Kolegium Księży Jezuitów, które położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie. Muzeum jest otwarte od początku maja do końca września we wszystkie soboty i niedziele w godz. 9:20-19:00. W pozostałe dni i miesiące natomiast na prośbę przybywających do Sanktuarium.

5. Sanktuarium Ojca Pio Warszawa

Sanktuarium Ojca Pio, poświęcone w 2012 roku, jest jednym z niewielu miejsc w naszym kraju, poświęconych św. Pio z Pietrelciny, włoskiemu kapłanowi i mistykowi, który cieszy się dużą popularnością wśród katolików. Sanktuarium znajduje się przy ulicy gen. Fieldorfa 1 w Warszawie, na osiedlu Gocław-Lotnisko. W lewej nawie świątyni znajduje się kaplica pilotów. Pozostałe kaplice boczne są poświęcone św. Ricie, o. Pio, Janowi Pawłowi II, Matce Bożej Jasnogórskiej i Jezusowi Miłosiernemu. W świątyni znajdują się relikwie m.in. św. Joanny Beretty Molli, św. Szarbela, Jana Pawła II i dzieci fatimskich.

Obrazy zdobiące ściany nawiązują swoim stylem do malarstwa wschodniochrześcijańskiego. W prezbiterium ścianę zdobi krzyż św. Damiana. Nieopodal kościoła znajduje się pomnik gen. Augusta Fieldorfa (Nila) wykonany z czarnego granitu, który jest patronem ulicy.

6. Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego

Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii jest jednym z najważniejszych miejsc kultu założyciela Zgromadzenia Marianów. Znajduje się na wzgórzu, które jest symbolem męki i zmartwychwstania Chrystusa. To miejsce przyciąga pielgrzymów zarówno z Polski, jak i z innych krajów, którzy pragną oddać hołd św. Stanisławowi Papczyńskiemu i prosić go o wstawiennictwo.

Szczególnie chętnie pielgrzymują tu małżonkowie oczekujący potomstwa, którzy w świętym widzą swego orędownika. Św. Stanisław Papczyński, kanonizowany 2016 r., czczony jest bowiem jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo.

Sanktuarium składa się z barokowej bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz klasztoru mariańskiego, w którym przebywają zakonnicy. W świątyni znajduje się grobowiec duchownego oraz muzeum. Wśród eksponatów można zobaczyć list króla Jana III Sobieskiego do Benedykta Pawła Sapiehy, podskarbiego wielkiego litewskiego z 1687 r., sygnowany pieczęcią koronną króla, a także książkę należącą do o. Papczyńskiego, z jego podpisem oraz pozostałości habitu duchownego wyjęte z trumny podczas ekshumacji jego szczątków w XVIII w.

7. Kościół św. Anny w Warszawie

Barokowy Kościół św. Anny w Warszawie jest jednym z najbardziej znanych i uznanych zabytków miasta. Znajduje się w samym sercu Starego Miasta. Został zbudowany w latach 1454-1502, jednak obecny wygląd budowli jest efektem licznych przebudów i rozbudów, przeprowadzonych głównie w XVII i XVIII wieku.

Kościół reprezentuje charakterystyczny dla baroku styl architektoniczny, z fasadą i wieżą. Warto zobaczyć bogato zdobioną kaplicę Matki Boskiej oraz liczne ołtarze i freski, które prezentują barokowy styl artystyczny. Kościół ma również znakomitą akustykę, co czyni go popularnym miejscem dla koncertów i wydarzeń muzycznych.Wieża kościoła św. Anny jest dostępna dla turystów. Ma wysokość około 75 metrów i jest jednym z najwyższych punktów Starego Miasta. Można z niej zobaczyć widok na panoramę Warszawy, zwłaszcza na Stare Miasto, Wisłę i okoliczne dzielnice.

KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler

W czasie wojny kocha się inaczej. Mocniej

Czerwiec 1938 roku jest wyjątkowo ciepły. Maria czuje, że rozpierają ją energia i młodość. Spotyka się ze swoją pierwszą miłością. Beztroskie marzenia i plany brutalnie przerywa wybuch wojny....

Skomentuj artykuł

Te siedem miejsc związanych z wiarą warto odwiedzić latem w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.