Dlaczego księża noszą koloratkę?
Kiedy myślimy o ubiorze księży często przychodzą nam na myśl mężczyźni ubrani w czarną, długą do ziemi sutannę. Jednym z najbardziej wyróżniających się elementów stroju duchownych jest biała koloratka widniejąca na ich szyi. Dlaczego księża noszą koloratkę?
"Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła" – tak w liście do księży pisał niegdyś bł. kard. Stefan Wyszyński.
Jeszcze w XII wieku strój księży nie różnił się niczym od stroju ludzi świeckich. Zmiana nastąpiła dopiero pod koniec tego wieku, kiedy kapłani zaczęli nosić sutannę. Z czasem postanowiono, że sutanna będzie czarna i zaczęto dodawać do niej białą koloratkę. Obecnie biały, krótki kołnierzyk jest elementem koszuli księży.
Dlaczego księża noszą koloratkę?
Koloratka to ważny element stroju księży. Jej nazwa wzięła się od słowa collare, oznaczającego w języku włoskim obrożę. Koloratka nie ma praktycznego zastosowania, ale ma głębokie znaczenie symboliczne.
Koloratka przede wszystkim ma symbolizować poświęcenie i oddanie się kapłana Bogu. Jest również symbolem ofiary i otwartości. Koloratka ma także podkreślić, że kapłan służy Jezusowi Chrystusowi i jest On ich jedynym mistrzem.
Według niektórych ludzi, koloratka oznacza „oddanie się w niewolę” samemu Bogu.
Źródło: santeos.pl / tk
Skomentuj artykuł