Dlaczego pies przeciąga się w twojej obecności? Behawiorysta wyjaśnia, co to znaczy

Zachowanie psów może być pełne subtelnych sygnałów, które łatwo przeoczyć. Jednym z nich jest przeciąganie się w obecności opiekuna. Choć na pierwszy rzut oka wygląda to jak zwykła rozgrzewka, dla psiego behawiorysty to ważny komunikat. Co pies chce ci przekazać, gdy przeciąga się przed tobą?
To nie tylko rozciąganie mięśni
Zachowanie to wziął pod lupę Adam Sadlik — popularny behawiorysta, którego na TikToku obserwuje ponad 96 tysięcy osób. Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy z czworonogami wyjaśnił, co kryje się za tym gestem.
– Jeśli pies przeciąga się za każdym razem, gdy podchodzi do ciebie, tuż przed głaskaniem – i nie wynika to z faktu, że dopiero się obudził – to najprawdopodobniej stara się cię uspokoić. Wysyła sygnał: „Między nami wszystko gra” – tłumaczy Sadlik.
Zachowanie to jest jednym z tzw. sygnałów uspokajających (ang. calming signals), które psy wykorzystują, by rozładować napięcie i zachować spokój w relacjach społecznych. Przeciąganie się może być więc formą okazania zaufania, a nawet zaproszeniem do interakcji.
Co jeszcze mówi pies swoim ciałem?
Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Jedna z osób zauważyła, że jej pies przeciąga się zawsze przed wyjściem na spacer – najpewniej po to, by przygotować ciało do ruchu.
To nie jedyne codzienne psie gesty, które mają głębsze znaczenie:
-
Luźno wiszący ogon oznacza, że pies jest spokojny i zrelaksowany.
-
Chodzenie w kółko przed snem to atawizm – zachowanie odziedziczone po przodkach, którzy w ten sposób przygotowywali sobie bezpieczne miejsce do spania na dzikim terenie.
Zaufanie zakodowane w gestach
Przeciąganie się przy człowieku to często oznaka, że pies czuje się bezpiecznie i komfortowo. To także forma psiego „powitania” lub potwierdzenia, że między opiekunem a pupilem panuje dobra relacja. Warto więc zwrócić uwagę na takie drobne gesty – bo właśnie w nich kryje się język, którym psy próbują się z nami komunikować.
Skomentuj artykuł