Dlaczego spektakl dla dzieci zawsze musi być dobry?

Dlaczego spektakl dla dzieci zawsze musi być dobry?
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Dlaczego spektakl dla dzieci zawsze musi być dobry? Bo jeśli w teatrze jest nudno, dorośli czekają do końca przedstawienia w ciszy, tymczasem znudzone dzieci krzyczą, że chcą iść do domu - tłumaczy aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie Bogusław Byrski.

O tym, jak powstają spektakle dla dzieci, opowiada reżyser i aktor Teatru im. H. Ch. Andersena Daniel Arbaczewski. - Plany spektaklu rodzą się rok, dwa lata przed jego powstaniem, cała machina to proces około dwóch, trzech miesięcy, w zależności od tego, jak trudna jest scenografia, jak trudne są warunki techniczne w danym spektaklu, jak to sobie scenograf z reżyserem wymyślą - mówi.

Proces powstawania spektaklu znacznie wydłuża pojawienie się lalek w scenariuszu. - Potrzebny jest cały sztab ludzi, który to przygotuje i wykona - podkreśla Arbaczewski.

Jak zwraca uwagę aktor Bogusław Byrski, bardzo ważne jest to, by widzowie odbierali lalkę jako żywą postać. - Bardzo często to się udaje w teatrach dziecięcych, że dzieciaki patrząc na lalkę żywiołowo reagują, krzyczą, podpowiadają, co taka postać ma zrobić - opowiada.

- Zdarza się tak, że jeśli spektakl jest nudny dzieciaki krzyczą, że jest nudno, i chcą iść do domu, a dorosły przesiedzi do początku przerwy, ewentualnie do końca spektaklu w ciszy i wyjdzie. I to jest ta różnica - dla dzieci trzeba zawsze robić dobry spektakl - podkreśla.

Teatr Andersena jest jedną z najprężniej działających instytucji artystycznych na mapie Lublina. Początki teatru sięgają 1954 roku. Teatr wystawia m.in. spektakle tańca i ruchu, takie jak np. "Królowa śniegu", "Piękna i Bestia", czy "Alicja w Krainie Czarów", a także klasyczny teatr lalek prezentujący wybrane techniki animacji, jak "Mała Syrenka", czy "Cudowna Lampa Aladyna".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego spektakl dla dzieci zawsze musi być dobry?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.