Premiera "Przygód Koziołka Matołka" w gdańskim Teatrze Wybrzeże

Premiera "Przygód Koziołka Matołka" w gdańskim Teatrze Wybrzeże
(fot. youtube.com)
PAP / pk

 "Przygody Koziołka Matołka" na podstawie opowieści komiksowej autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza, wystawi w niedzielę na Scenie Malarnia Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienie reżyseruje Michał Derlatka.

W piątek odbyła się próba medialna spektaklu i spotkanie z jego twórcami.

DEON.PL POLECA

Rzecznik prasowy gdańskiej sceny Grzegorz Kwiatkowski przypomniał, że "Przygody Koziołka Matołka" to kolejne w ostatnich latach po "Arabeli" (2012) i "Podróżach Guliwera" (2013) przedstawienie Teatru Wybrzeże adresowane do młodszego widza. Ten ostatni spektakl był także dziełem Derlatki.

- To spektakl o nieustannym poszukiwaniu Pacanowa i o tym, jak doświadczenia, które gromadzi się dążąc do jakiegoś celu, są w stanie być większą wartością niż samo osiągnięcie danego celu - powiedział reżyser przedstawienia.

W inscenizacji aktorzy wcielą się m.in. w role polskich skoczków narciarskich Adama Małysza i Piotra Żyłę, na scenie pojawi się też m.in. postać z filmu "Gwiezdne wojny".

- Kiedy powstawała opowieść o Koziołku Matołku to była ona dość popkulturowa, jak na tamte czasy. Zaczęliśmy więc szukać takich popkulurowych ekwiwalentów, żeby mogło być to zrozumiałe dla współczesnego widza. W tym jest pokład komiczny, a dzięki temu zbliżamy się do publiczności. Toczyliśmy np. całe debaty, czy dla dzisiejszego 10-latka Adam Małysz jest kimś rozpoznawalnym, ale robiliśmy też własne testy, z których wynikało, że jest to osoba dość powszechnie kojarzona - dodał Derlatka.

"Przygody Koziołka Matołka" pojawiły się wcześniej w organizowanych przez Teatr Wybrzeże czytaniach sztuk w ramach cyklu pt. "Lekcje niegrzeczności". Stanowią one przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze "bohater niepokorny".

W spektaklu wystąpi pięcioro aktorów - Piotr Chys, Małgorzata Oracz, Anna Kociarz, Piotr Witkowski oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko. Z wyjątkiem pierwszego aktora, który wcieli się w tytułowego bohatera oraz ostatniej aktorki, która zagra Raka, pozostała trójka będzie miała po kilka ról.

Oprawę plastyczną w spektaklu przygotowali Maciej Salamon i Anna Dobrowodzka. Udźwiękowieniem zajęła się Joanna Sówka-Sowińska.

Urodzony w 1981 r. Michał Derlatka jest absolwentem reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zajmuje się głównie tzw. teatrem lalek.

32-letni Maciej Salamon jest grafikiem, muzykiem, ilustratorem, malarzem, a także twórcą teledysków i animacji. Studiował na gdan´skiej Akademii Sztuk Pie?knych, na której aktualnie prowadzi zaje?cia z projektowania graficznego na wydziale Intermediów.

Anna Dobrowodzka (ur. 1984) jest absolwentką Wydziału Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kończy też studia na kierunku reżyseria filmowa. Zajmuje się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. Tworzy oprawę graficzną filmów oraz spektakli teatralnych, realizuje wideoklipy i krótkie formy filmowe. Jako montażystka stale współpracuje z Wydziałem Filmu i Telewizji Uniwersytetu w Nowym Orleanie.

Urodzona w 1982 r. Joanna Sówka-Sowińska jest architektem, projektantem przestrzeni dźwiękowych i animatorem kultury. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej oraz wydziału fotografii na uczelni Bellas Artes de Valencia w Hiszpanii. Autorka dźwięku do ponad 20 spektakli teatralnych, etiud ulicznych i czytań udramatyzowanych m.in. do wyreżyserowanych przez Derlatkę spektakli: "Sznycel górski", "Siedmiu krasnoludków", "Tesla vs Edison", "Rydygier", "Mój przyjaciel wampir".

Przygody Koziołka Matołka powstały w czterech księgach w latach 1933-34. Stworzyli je Kornel Makuszyński, który napisał czterowierszowe, rymowane zwrotki oraz Marian Walentynowicz - autor obrazków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premiera "Przygód Koziołka Matołka" w gdańskim Teatrze Wybrzeże
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.