Dni Sztuki Tańca w Warszawie

Dni Sztuki Tańca w Warszawie
Tegoroczna edycja Dni Sztuki Tańca odbędzie się w dniach 12-28 września (źr. fot. culture.pl)
culture.pl / ns

Przedstawienia legendarnego Tanztheater Wuppertal Piny Bausch, francuskiej grupy La Compagnie Accrorap, pokaz japońskiej artystki Reiki oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" będzie można zobaczyć podczas III Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Widzowie zobaczą trzy znaczące dzieła autorstwa zmarłej dwa lata temu niemieckiej choreografki Piny Bausch.

Dwa z nich to wczesne - pokazywane już w Polsce pod koniec lat 80. - "Café Müller" z i "Das Fruehlingsopfer" ("Święto wiosny") z 1975 roku.

W pierwszym z nich połączono elementy tańca z występem kabaretowym, drugie przedstawienie to interpretacja dzieła Igora Strawińskiego.

Oba przedstawienia zostaną pokazane razem. Trzecim spektaklem będzie jedno z ostatnich dzieł Bausch - "Vollmond" ("Księżyc w pełni") z 2006 roku - przestawiające historię wojny płci, dla której niezwykłą scenografią staje się woda.

DEON.PL POLECA

Uzupełnieniem przedstawień będą specjalne pokazy filmu "Pina" zrealizowanego w technice 3D przez Wima Wendersa, a także międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem "Dziedzictwo Piny Bausch".

Występy teatru z Wuppertalu są nie tylko częścią Dni Sztuki Tańca, ale zainaugurują również Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii, Tam'Tam w Polsce.

Wystąpi też francuska grupa La Compagnie Accrorap pod kierownictwem Kadera Attou, która przygotowała spektakl do "Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego w hołdzie pamięci dla kompozytora.

Zostaną też pokazane: oryginalny spektakl teatralny Jiříego Kyliána "Last Touch First" (Holland Dance we współpracy z Nederlands Dans Theater), zrealizowany wspólnie z Michaelem Schumacherem i Sabine Kupferberg, kameralny "Mangekyo" japońskiej artystki Reiki, która stworzyła własny styl nazwany Reika's Body Expression, łączący narodowe inspiracje z tańcem współczesnym.

Polski Balet Narodowy pokaże "I przyjdą deszcze..." Krzysztofa Pastora oraz balet "Persona" Roberta Bondary.

Tegoroczna edycja Dni Sztuki Tańca odbędzie się w dniach 12-28 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dni Sztuki Tańca w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.