Ten film pokazuje prawdziwy cud świąt Bożego Narodzenia

Ten film pokazuje prawdziwy cud świąt Bożego Narodzenia
(fot. Sainsbury's / youtube.com)
Sainsbury's / youtube.com / kk

Trwa niecałe 4 minuty, ale doskonale ujmuje istotę świąt. Nie ma takiego miejsca na świecie, w którym nie mógłby się narodzić Bóg.

Trwa Wigilia 1914 roku, a my przenosimy się do okopów pod Ypres. Dookoła słychać huk bomb, serie strzałów z karabinu. Młody brytyjski żołnierz słyszy znaną melodię - ale słowa dochodzą z terytorium wroga. To Niemcy śpiewają "Cichą noc", wkrótce przyłączają się do nich Anglicy, a odgłosy walki milkną przy wspólnej kolędzie.

To, co wydarzy się następnego dnia, zaskoczy wszystkich. Bóg rodzi się na wojnie, wśród wrogich armii.

- Nazywam się Jim.

- Nazywam się Otto.

- Miło Cię poznać, Otto.

- Cała przyjemność po mojej stronie!

Film nakręcono cztery lata temu na stulecie wybuchu wojny, ale ciągle wyciska łzy. W święta dzieją się największe cuda. Ten wydarzył się naprawdę i znany jest jako "rozejm bożonarodzeniowy".

Ten film pokazuje prawdziwy cud świąt Bożego Narodzenia - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Robson Harold B [Public domain], via Wikimedia Commons)

Żołnierze pogrzebali zabitych leżących na ziemi niczyjej i wspólnie oddali im hołd. Oficerowie wymienili się symbolicznymi podarunkami: beczką piwa i puddingiem, zawartością świątecznych paczek, papierosami. Mecz piłki nożnej skończył się wynikiem 3:2 dla Niemiec, ale przerwał go brak piłki, gdyż ta pękła na drucie kolczastym.

Rozejm zakończył się drugiego dnia świąt o 8:30, ale żołnierze przez cały dzień nie podjęli walki, zaś część Niemców zaczęła się buntować. W niektórych miejscach frontu przeciągnął się aż do Nowego Roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Ten film pokazuje prawdziwy cud świąt Bożego Narodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.