Festiwal Chrześcijańskich Form Teatralnych

Festiwal Chrześcijańskich Form Teatralnych
(www.lodzki.civitaschristiana.pl)
KAI / apd

15 amatorskich grup teatralnych z regionu łódzkiego uczestniczy od 26 maja w Wojewódzkim Festiwalu Chrześcijańskich Form Teatralnych. Czwarta edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Prawda wyzwala". Ma ona charakter konkursu. "Jego przedmiotem jest przygotowanie przez młodzież miniatury scenicznej, związanej z tegorocznym hasłem" - wyjaśnia Marcin Kluczyński, koordynator przeglądu.

"Chcemy zachęcić młodych do rozważań na temat prawdy. Mamy tu na myśli nie tylko prawdę ewangeliczną oraz postawy wielkich Polaków i świętych, którzy za prawdę płacili najwyższą cenę, jak ks. Jerzy Popiełuszko, który w tym roku będzie ogłoszony błogosławionym, ale też przyjrzenie się miejscu i roli prawdy w dzisiejszym świecie: jaka jest jej wartość w społeczeństwie informacyjnym, czy istnieje jedna prawda, czy każdy może mieć swoją prawdę, wreszcie, czy prawda rzeczywiście dziś wyzwala, czy może raczej komplikuje nasze życie?" - tłumaczy Kluczyński.

W imprezie bierze udział 15 amatorskich grup teatralnych z regionu łódzkiego. "Przez udział w projekcie młodzi spotykają się z kulturą chrześcijańską i stają się jej twórcami. Sami pracują nad scenariuszami, kostiumami, scenografią i aranżacją ról, co wyzwala w nich twórcze zaangażowanie" - powiedział koordynator festiwalu.

Dzięki elementowi rywalizacji konkursowej uczestnicy doskonalą swoje umiejętności aktorskie, dzielą się doświadczeniami, podpatrują umiejętności innych. Zdaniem Kluczyńskiego, "tworząc teksty scenariuszy i kreując swoje role, młodzi sięgają po treści Ewangelii i Dekalogu, niosące ze sobą uniwersalne prawdy i drogowskazy, wzorce pozytywnych zachowań i postaw".

Organizatorzy festiwalu uważają, że ma on też charakter warsztatu. Komisja oceniająca występy poszczególnych grup, po każdej prezentacji udaje się z zespołami na indywidualne konsultacje.

Pierwsze dwa dni poświęcone są na pokazy konkursowe, natomiast 28 maja wystąpi gość specjalny Marcin Wartalski z monodramem „Zapiski oficera Armii Czerwonej” według powieści Sergiusza Piaseckiego w reżyserii Andrzeja Czernego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone tego samego dnia o godz. 11.30.

W skład tegorocznej komisji festiwalowej wchodzą: ks. Arkadiusz Lechowski (organizator Festiwalu Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej „Nadzieja” w Piotrkowie Trybunalskim), Piotr Zarębski (reżyser, operator i producent filmowy) oraz Małgorzata Miruch-Góra (kierownik działu imprez Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi).

Organizatorami festiwalu są Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Śródmiejskie Forum Kultury w Łodzi. Imprezę wspiera finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal Chrześcijańskich Form Teatralnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.