Festiwal "Warszawa w budowie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Festiwal "Warszawa w budowie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Logo Festiwalu "Warszawa w budowie" (design Ludovic Balland)
PAP / kawior

 "Warszawa w budowie" to tytuł pilotażowej edycji festiwalu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego celem jest wywołanie publicznej debaty na temat warszawskiej przestrzeni miejskiej. W jego ramach odbędą się m.in. wystawy sztuki współczesnej oraz dyskusje na temat przyszłego wyglądu stolicy.

Festiwal, który potrwa od 3 października do 22 listopada, organizowany jest przez ratusz w ramach starań m.st. Warszawy o przyznanie Warszawie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

 - Chcemy, żeby Muzeum Sztuki Nowoczesnej na dwa jesienne miesiące zamieniło się w centrum dyskusji na temat kształtowania miejskiej przestrzeni w Warszawie - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej kurator festiwalu Sebastian Cichocki.

W ramach festiwalowych wydarzeń - jak tłumaczył - goście muzeum będą mogli aktywnie włączyć się nie tylko w dyskusję na temat przyszłego wyglądu Warszawy, ale także na temat "projektowania w jego najszerszym znaczeniu". - Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne - tłumaczył Cichocki.

DEON.PL POLECA

Na program festiwalu składają się cztery części: "Wystawa", "Sklep", "Rozmowy" i "Departament Propozycji". - Na wystawie zaprezentowane zostaną prace ok. 20 polskich i zagranicznych artystów, które mają przybliżyć określoną grupę tematów, wiążących się z przestrzenią miejską, np. rozpad, nietrwałość, chaos, porażki społecznej utopii" - mówił Cichocki.

Jego zdaniem, właśnie "nietrwałość" i "tymczasowość" najlepiej charakteryzują przestrzeń miejską Warszawy. - Tradycję polskiej architektury tymczasowej można ironicznie zakreślić od Wozu Drzymały, przez stoiska targowe, kioski, ogródki działkowe, po likwidowane obecnie Kupieckie Domy Towarowe na Placu Defilad - powiedział kurator festiwalu.

Kolejną odsłoną festiwalu będzie "Sklep", który - w zamierzeniu organizatorów - będzie prezentacją "przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego wzornictwa przemysłowego".
- Sklep to będzie wystawa w pawilonie meblowym Emilia, gdzie widzowie zobaczą m.in. najciekawsze współczesne projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku zestawione z seryjną produkcją polskiego przemysłu meblarskiego - powiedział Cichocki.

Zapowiedzią "Sklepu" - jak poinformował - jest zdjęcie wielkoformatowego banneru reklamowego z fasady domu meblowego "Emilia", które odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek. - Ta akcja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom warszawiaków, którzy są przeciwni reklamie wielkoformatowej - zaznaczył Cichocki.

W ramach publicznych dyskusji festiwalu organizatorzy zaplanowali m.in. "Rozmowy", czyli sześć sesji poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki, architektury i urbanistyki. Wśród tematów "Rozmów" będą m.in. historia placu Defilad i koncepcje zabudowy otoczenia Pałacu Kultury oraz urbanistyczne dzieje ulicy Puławskiej.

Natomiast "Departamentem Propozycji" będą czwartkowe sesje, na których warszawiacy będą mogli przedstawiać własne pomysły na rozwiązanie wielkomiejskich urbanistycznych bolączek. 


 - Jeżeli tematem sesji będzie np. Dworzec Centralny, to chcemy, żeby warszawiacy przedstawiali jak najkonkretniejsze propozycje dotyczące zachowania lub przebudowy tego obiektu - powiedział na spotkaniu Marcel Andino Velez z zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jak wyjaśniła obecna na konferencji pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Ewa Czeszejko-Sochacka, festiwal, który powstał z inicjatywy magistratu, ułatwi urzędnikom zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców Warszawy dotyczących przyszłego wyglądu miasta. - W programie festiwalu urzekło nas to, że to ludzie, a nie urzędnicy, mają decydować o architektonicznym kształcie Warszawy - zaznaczyła Czeszejko-Sochacka.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje Komisja Europejska. Zwycięskie miasto wyłaniane jest w konkursie. Zgłoszenia na konkurs można przysyłać nie wcześniej niż sześć lat i nie później niż cztery lata przed rokiem, w którym miasto chce być kulturalną stolicą.

W 2016 roku stolicami kultury będą dwa miasta - jedno polskie i jedno hiszpańskie. W 2010 roku ministerstwo kultury dokona wyboru dwóch-trzech polskich miast, które będą mogły ubiegać się o ten tytuł, a następnie w 2012 Komisja Europejska wybierze jedno z zarekomendowanych miast.

Unijny program Europejska Stolica Kultury funkcjonuje od 1985 roku. W czerwcu 2007 roku Rada m.st. Warszawy zdecydowała o ubieganiu się o ten tytuł w 2016 roku. Warszawa rywalizuje ze Szczecinem, Poznaniem, Toruniem, Gdańskiem, Łodzią i Lublinem.

W tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosi Wilno na Litwie i Linz w Austrii. Do tej pory tylko jedno polskie miasto zostało wyróżnione tym tytułem. Był to Kraków w 2000 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal "Warszawa w budowie" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.