And the Oscar goes to... już wiemy!

Zobacz galerię
And the Oscar goes to... już wiemy!
(fot. EPA/PAUL BUCK )
PAP / slo

85. ceremonia przyznania statuetek amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w niedzielę (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego) w Los Angeles. O Oscara dla najlepszego filmu walczyło dziewięć produkcji. Do kogo powędrowały Oscary?

"Operacja Argo" Bena Afflecka z Oscarem za najlepszy film

DEON.PL POLECAOparta na faktach "Operacja Argo" w reżyserii Bena Afflecka, z akcją osadzoną w latach 70. w Iranie, zdobyła tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu fabularnego.

Tytuł filmu, który okazał się triumfatorem 85. edycji nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, ogłosiła uroczyście pierwsza dama USA Michelle Obama. Do uczestników oscarowej gali prezydentowa zwróciła się dzięki specjalnemu połączeniu wideo.

Ben Affleck wyreżyserował "Operację Argo", a także zagrał w tym filmie główną rolę.

Akcja thrillera rozgrywa się w 1979 roku podczas rewolucji islamskiej w Iranie. Bojownicy dokonują szturmu na amerykańską ambasadę w Teheranie. Biorą wielu zakładników. Sześciorgu spośród zakładników, pracownikom ambasady, udaje się uciec. Ukrywają się następnie w domu kanadyjskiego ambasadora.

Do akcji wkracza Tony Mendez z CIA (w jego roli Affleck). Podejmuje się on wywiezienia szóstki Amerykanów z Iranu. Wie, że jeśli ludzie ci pozostaną w Teheranie i jeśli trafią w ręce miejscowych, zostaną zamordowani.

Mendez przeprowadza brawurową akcję - tak ryzykowną, że jemu samemu trudno jest do końca uwierzyć, że może ona zakończyć się sukcesem.

Lawrence i Day-Lewis najlepszymi aktorami

Jennifer Lawrence, odtwórczyni roli Tiffany w komedii Davida O. Russella "Poradnik pozytywnego myślenia", odebrała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Statuetkę w kategorii pierwszoplanowy aktor zdobył natomiast Daniel Day-Lewis, doceniony przez amerykańską Akademię Filmową za rolę prezydenta Abrahama Lincolna w filmie "Lincoln" Stevena Spielberga.

Ang Lee zdobył Oscara za reżyserię - za "Życie Pi"

Ang Lee, amerykański filmowiec urodzony na Tajwanie, otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera za realizację "Życia Pi". Twórca "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" i "Tajemnicy Brokeback Mountain" swój nowy film nakręcił w 3D, na podstawie powieści kanadyjskiego pisarza Yanna Martela.

"Życie Pi" to historia niezwykłej przygody młodego mężczyzny: nocą dochodzi do katastrofy, statek idzie na dno, jednak Pi przeżywa i zaczyna dryfować po wodach Pacyfiku z drugim ocalałym, tygrysem. Człowiek i tygrys uczą się żyć razem. Mają tylko siebie. Stawiają czoło wielu trudnościom. Pi, mimo chwil słabości, nie traci wiary.

Tarantino otrzymał Oscara za scenariusz "Django"

Quentin Tarantino otrzymał Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny; został doceniony za scenariusz westernu "Django" we własnej reżyserii. W kategorii scenariusz adaptowany statuetkę odebrał z kolei Chris Terrio, scenarzysta "Operacji Argo".

Akcja filmu "Django" rozgrywa się w Ameryce na krótko przed wojną secesyjną. Tytułową rolę, wyzwolonego niewolnika, zagrał Jamie Foxx. O losie Django decyduje spotkanie z pochodzącym z Niemiec łowcą głów Kingiem Schultzem (Christoph Waltz). Schultz jest na tropie niebezpiecznych braci Brittle. Tylko Django może go do nich doprowadzić. Łowca wykupuje więc niewolnika, obiecując, że zwróci mu wolność po schwytaniu braci.

Opartą na faktach "Operację Argo" wyreżyserował, według scenariusza Terrio, Ben Affleck, który zagrał ponadto w tym filmie główną rolę. Thriller opowiada o przeprowadzonej pod koniec lat 70. tajnej akcji. Jej celem było uratowanie grupy Amerykanów, którzy postanowili uciec z ambasady USA, zaatakowanej podczas rewolucji islamskiej w Iranie.

"Skyfall" Adele z Oscarem za najlepszą piosenkę

Utwór "Skyfall" w wykonaniu Adele, który piosenkarka zaśpiewała w najnowszym filmie o Bondzie, nagrodzono Oscarem za najlepszą piosenkę. W kategorii muzyka statuetkę zdobył kompozytor Mychael Danna, doceniony za muzykę do "Życia Pi".

Hathaway zdobyła Oscara dla aktorki drugoplanowej

Anne Hathaway, odtwórczyni roli Fantine w nakręconym przez Toma Hoopera musicalu "Nędznicy", zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. 85. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej trwa w Los Angeles.

Musical Hoopera, twórcy nagradzanego filmu "Jak zostać królem", jest adaptacją powieści francuskiego pisarza Victora Hugo z 1862 roku. W obsadzie, oprócz Hathaway, są m.in. Hugh Jackman, Russell Crowe i Amanda Seyfried.

Los francuskiego ludu, dotkniętego społeczną niesprawiedliwością, uosabia postać głównego bohatera "Nędzników", katorżnika Jeana Valjeana (Jackman), skazanego na ciężkie roboty za kradzież chleba. Wydźwignąwszy się z upadku, Jean zdobywa wysoką pozycję społeczną. Staje się protektorem ludzi skrzywdzonych i uciśnionych. Prześladuje go jednak inspektor policji Javert. Valjean bierze pod opiekę córkę prostytutki Fantine (Hathaway), dziewczynę o imieniu Cosette.

Naturalnie szczupła Anne Hathaway na potrzeby roli w "Nędznikach" schudła 10 kg i obcięła swoje długie włosy.

"Miłość" Hanekego z Oscarem dla filmu nieanglojęzycznego

Dramat "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. 85. ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej trwa w Los Angeles.

"Miłość", uhonorowana Złotą Palmą w Cannes w 2012 roku, to opowieść o sile miłości, czułości i poświęceniu, a także - o towarzyszeniu w umieraniu.

Główne role w filmie zagrali aktorzy francuscy, Emmanuelle Riva i Jean-Louis Trintignant. Wcielili się w małżonków, skonfrontowanych z chorobą jednego z nich.

"Sugar Man" nagrodzony Oscarem za najlepszy dokument

"Sugar Man" szwedzkiego reżysera Malika Bendjelloula, opowiadający historię muzyka Sixto Rodrigueza, został nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.

"Sugar Man" - historia Sixto Rodrigueza, amerykańskiego muzyka, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana. Po wydaniu dwóch krążków, piosenkarz przepadł bez wieści. Niektórzy twierdzili, że muzyk popełnił samobójstwo. W tym samym czasie jego piosenki cieszyły się ogromną popularnością w Republice Południowej Afryki, a on stał się idolem tamtejszej publiczności.

Malik Bendjelloul, który w połowie lutego udzielił wywiadu PAP, opowiadał: - Miałem ogromne problemy z produkcją "Sugar Mana". Obiecano mi grant w Szwedzkim Instytucie Filmowym, więc zdecydowałem się zaryzykować i włożyć w produkcję całe moje oszczędności, żeby ukończyć pracę. Liczyłem, że odzyskam pieniądze z grantu. I nagle dowiedziałem się, że nie przyznano mi dofinansowania. A film był już niemal gotowy.

Instytut Filmowy uznał, że nie jest wystarczająco dobry. Polecono mi skrócenie go do formatu godzinnego dokumentu telewizyjnego. Poinformowano mnie, że z punktu widzenia Instytutu film nie ma żadnych szans i nie trafi nawet do kin".

Miranda z Oscarem za zdjęcia, Kamiński bez statuetki

Claudio Miranda, autor zdjęć do filmu "Życie Pi" w reżyserii Anga Lee, zdobył Oscara dla najlepszego operatora. Pokonał w tej kategorii m.in. Polaka Janusza Kamińskiego, nominowanego za zdjęcia do "Lincolna". "Życie Pi", nakręcone w 3D, to historia niezwykłej przygody młodego mężczyzny: nocą dochodzi do katastrofy, statek idzie na dno, jednak Pi przeżywa i zaczyna dryfować po wodach Pacyfiku z drugim ocalałym, tygrysem. Człowiek i tygrys uczą się żyć razem. Mają tylko siebie. Stawiają czoło wielu trudnościom. Pi, mimo chwil słabości, nie traci wiary.

Christoph Waltz z Oscarem za rolę w westernie "Django"

Pochodzący z Austrii Christoph Waltz zdobył Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę łowcy głów doktora Kinga Schultza w westernie Quentinem Tarantino "Django".

Dla Waltza współpraca z Tarantino już po raz drugi zakończyła się oscarowym sukcesem - w 2010 r. aktor ten zdobył złotą statuetkę za rolę pułkownika SS Hansa Landy w "Bękartach wojny". Ameryka, na krótko przed wojną secesyjną - to miejsce akcji westernu "Django". Tytułową rolę, wyzwolonego niewolnika, zagrał Jamie Foxx. O losie Django decyduje spotkanie z pochodzącym z Niemiec łowcą głów, byłym dentystą Kingiem Schultzem (w tej roli Christoph Waltz). Schultz jest na tropie niebezpiecznych braci Brittle. Tylko Django może go do nich doprowadzić. Łowca wykupuje więc niewolnika, obiecując, że zwróci mu wolność po schwytaniu braci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

And the Oscar goes to... już wiemy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.