Nominacje do Oscarów, szansa Kamińskiego

Nominacje do Oscarów, szansa Kamińskiego
(fot. EPA/DAVID JAMES)
PAP / slo

Dramat "Lincoln" Stevena Spielberga zdobył najwięcej - 12 - nominacji do tegorocznych Oscarów, m.in. za zdjęcia, których autorem jest polski operator Janusz Kamiński. 11 nominacji amerykańska Akademia Filmowa przyznała "Życiu Pi" w reżyserii Anga Lee.

Listę nominowanych do złotych statuetek ogłoszono w czwartek. Filmy, których twórcy i obsada mają szanse na Oscara to także m.in.: "Nędznicy" Toma Hoopera - adaptacja powieści Victora Hugo, western Quentina Tarantino "Django", komediodramat Davida O. Russela "Poradnik pozytywnego myślenia", nowy film o Bondzie "Skyfall" w reżyserii Sama Mendesa oraz "Hobbit: Niezwykła podróż 3D" Petera Jacksona.

"Lincoln" Spielberga to portret jednego z największych liderów Ameryki, który rządził nią w trudnych czasach niewolnictwa i wojny secesyjnej. Ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Abrahama Lincolna, przedstawione w filmie, to świadectwo jego zaangażowania i pełnej oddania walki z podziałami w narodzie.

- Człowiek, który podjął się tej walki został legendą. Zmienił oblicze narodu, ale i świata. Dążył nie tylko do tego, by pogodzić zwaśnionych Amerykanów, ale i przekonać politycznych przeciwników do racji, w które wierzył całym sercem i o które walczył dla dobra ludzkości - tak bohatera charakteryzują twórcy filmu.

W postać Lincolna wcielił się Daniel Day-Lewis, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor w roli głównej. Inni nominowani w tej kategorii to: Bradley Cooper ("Poradnik pozytywnego myślenia"), Hugh Jackman ("Nędznicy"), Joaquin Phoenix ("Mistrz") i Denzel Washington ("Lot").

Autor zdjęć do "Lincolna" Janusz Kamiński w kategorii najlepszy operator zmierzy się m.in. z: Rogerem Deakinsem ("Skyfall"), Claudio Mirandą ("Życie Pi") i Robertem Richardsonem ("Django").

Kamiński za współpracę ze Spielbergiem zdobył już dwa Oscary - nagrodzono go za zdjęcia do "Listy Schindlera" (1993) i "Szeregowca Ryana" (1998). Ponadto nominowany był do statuetki za zdjęcia do filmów "Amistad" (1998), "Motyl i skafander" (2008) oraz "Czas wojny" (2011). O nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej walczyć będzie zatem po raz szósty.

Dramat "Lincoln" nominowano do Oscara także m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy (Tommy Lee Jones), aktorka drugoplanowa (Sally Field) i muzyka (John Williams).

"Życie Pi" Lee ma również szanse na statuetkę w kategoriach najlepszy film, reżyseria, zdjęcia i muzyka (Mychael Danna). Ponadto obraz otrzymał nominacje m.in. za scenariusz, efekty specjalne i montaż. Powieść Yanna Martela, na podstawie której powstał ten film, uhonorowana prestiżową Nagrodą Bookera, ukazała się w 2001 r. Jest historią pochodzącego z hinduskiej rodziny nastoletniego chłopaka, Piscine "Pi" Patela, który ocalał z katastrofy statku i przez ponad 200 dni dryfował po Pacyfiku razem z innym rozbitkiem, tygrysem bengalskim, z którym nawiązał przyjaźń. Lee, amerykański reżyser urodzony na Tajwanie, autor "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka" i "Tajemnicy Brokeback Mountain", nakręcił swój nowy film w 3D.

W kategorii reżyseria, oprócz Spielberga i Lee, do Oscara nominowani są: Benh Zeitlin za film "Bestie z południowych krain", Michael Haneke za "Miłość" i David O. Russell za komediodramat "Poradnik pozytywnego myślenia".

W kategorii najlepsza aktorka w roli głównej nominacje otrzymały m.in.: Emmanuelle Riva ("Miłość"), Naomi Watts ("Niemożliwe") i Jennifer Lawrence ("Poradnik pozytywnego myślenia").

W kategorii drugoplanowy aktor, oprócz Tommy'ego Lee Jonesa, walczyć będą m.in.: Philip Seymour Hoffman ("Mistrz"), Christoph Waltz ("Django") i Robert De Niro ("Poradnik pozytywnego myślenia"). W kategorii drugoplanowa aktorka, oprócz Sally Field, nominacje uzyskały m.in. Anne Hathaway ("Nędznicy") i Amy Adams ("Mistrz").

Na liście produkcji z nominacjami do Oscarów znalazły się także m.in. nowy film o Bondzie oraz "Hobbit" Petera Jacksona. "Skyfall" nominowano m.in. w kategoriach: zdjęcia i najlepsza piosenka ("Skyfall" w wykonaniu Adele). "Hobbit" ma szansę na Oscara m.in. za efekty specjalne. Na liście pełnometrażowych animacji z szansą na tegoroczną statuetkę jest m.in. "Frankenweenie" Tima Burtona.

Laureaci Oscarów zostaną wyłonieni 24 lutego w Hollywood. Tegoroczna gala rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej będzie 85. w historii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nominacje do Oscarów, szansa Kamińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.