Muzyczne gwiazdy nominowane do Oscara

Muzyczne gwiazdy nominowane do Oscara
(fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO)
PAP / mh

Podczas niedzielnej 85. gali rozdania Nagród Akademii Filmowej wystąpią wokalistki: Norah Jones, Adele i Barbra Streisand. Wśród nominowanych do Oscara w kategorii "najlepsza muzyka filmowa" znaleźli się m.in. Seth MacFarlane, John Williams i Thomas Newman.

Brytyjska wokalistka Adele zaśpiewa utwór "Skyfall", który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu pod tym samym tytułem. Piosenka jest nominowana do nagrody w kategorii "najlepsza piosenka filmowa". Podczas niedzielnej gali Adele zaśpiewa przed amerykańską publicznością po raz pierwszy od jej występu podczas rozdania nagród Grammy.
Wśród pozostałych nominowanych jest amerykańska wokalistka i pianistka jazzowa, Norah Jones. Córka wirtuoza sitaru Raviego Shankara została nominowana za piosenkę "Everybody Needs A Best Friend", pochodzącą z filmu "Ted". Współautorem piosenki jest reżyser filmu Seth MacFarlane - autor popularnych w Stanach Zjednoczonych seriali animowanych "American Dad" i "Family Guy". Nominację zdobyła także kompozycja "Suddenly" z obrazu "Nędznicy".
Atrakcją tegorocznej uroczystości będzie występ piosenkarki Barbry Streisand, która zaśpiewa na Oscarach po raz pierwszy od 36 lat. Po raz ostatni wokalistka wzięła udział w rozdaniu Oscarów w 1977 r.; zaśpiewała wówczas utwór "Evergreen" z musicalu "A Star Is Born". W przeszłości Streisand została wyróżniona dwoma Oscarami: w 1969 r. za rolę w filmie "Funny Girl" otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki, w 1977 r. podzieliła się nagrodą z Paulem Willamsem za piosenkę "Evergreen".
Wśród nominowanych do nagrody w kategorii "najlepszej muzyki filmowej" znaleźli się m.in.: Thomas Newman - autor muzyki do filmu "Skyfall", John Williams za ścieżkę dźwiękową do obrazu Stevena Spielberga "Lincoln" a także Dario Marianelli za "Annę Kareninę".
Thomas Newman (ur. 1955) ma na swoim koncie pracę przy ponad 70 filmach. Do jego najbardziej znanych prac należą utwory skomponowane do takich obrazów jak "Zapach kobiety" (1992), "Skandalista Larry Flynt" (1996), "American Beauty" (1999) i "Człowiek ringu" (2005).
John Williams (ur. 1932) w ciągu ponad sześciu dekad działalności artystycznej stworzył ścieżki dźwiękowe do takich klasycznych pozycji w amerykańskim kinie jak "Szczęki" (1975), sagi "Gwiezdne wojny" (1977) oraz "Indiana Jones" (1981), "Imperium słońca" (1987) czy "Lista Schindlera" (1993). Został pięciokrotnie wyróżniony statuetką Oscara: za "Skrzypka na dachu" (1971), "Szczęki", "Gwiezdne wojny", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" (1977), "E.T" (1982) oraz "Listę Schindlera". Otrzymał także siedem nagród British Academy Film Awards, cztery Złote Globy i 21 nagród Grammy.
Dario Marianelli (ur. 1963) jest włoskim kompozytorem i pianistą. Jest autorem muzyki filmowej do takich obrazów jak "Nieustraszeni bracia Grimm" (2005), "Pokuta" (2007) i "Solista" (2009). W 2008 r. otrzymał Oscara i Złotego Globa za muzykę do "Pokuty".
85. gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę w Dolby Theatre w Los Angeles. Poprowadzi ją Seth MacFarlane. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzyczne gwiazdy nominowane do Oscara
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.