"Wielki Gatsby" z Leonardo DiCaprio w kinach

"Wielki Gatsby" z Leonardo DiCaprio w kinach
(fot. filmweb.pl)
8 lat temu
PAP / slo

"Wielki Gatsby", nakręcony na podstawie powieści amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku, trafi w piątek do kin w Polsce. Film wyreżyserował Australijczyk Baz Luhrmann. W obsadzie są m.in. Leonardo DiCaprio i Carey Mulligan.

Akcja rozgrywa się na początku lat 20. w Nowym Jorku i okolicach. Tytułowy bohater, grany przez DiCaprio Jay Gatsby, urodził się w ubogiej rodzinie, później dorobił się majątku i został milionerem, ucieleśniając "amerykański sen".

Gatsby pragnie odzyskać swoją dawną miłość, Daisy Buchanan (Mulligan). W przeszłości łączył ich romans, jednak później kobieta została żoną Toma Buchanana (Joel Edgerton). Gatsby w międzyczasie wyjechał, a Daisy przestała czekać na jego powrót. Kiedy, w kręgu wspólnych znajomych, spotykają się ponownie po latach, Gatsby - prowadzący wystawne życie i urządzający imponujące przyjęcia - stara się na nowo wzbudzić uczucia Daisy do siebie.

Jedną z bohaterek tej historii jest kochanka Toma Buchanana, Myrtle Wilson. Pewnej nocy Myrtle zostaje potrącona przez samochód, a sprawcy wypadku uciekają z miejsca zdarzenia. Ten moment zadecyduje o dalszym losie wszystkich bohaterów.

"Wielki Gatsby" ("The Great Gatsby") to opowieść o świecie zamożnych ludzi, iluzjach, miłości i kłamstwie. Pochodzący z Australii reżyser Baz Luhrmann (ur. 1962, właśc. Mark Anthony Luhrmann) ma w dorobku filmy: "Roztańczony buntownik" (1992), "Romeo i Julia" (1996, z Leonardo DiCaprio i Claire Danes), "Moulin Rouge!" (2001), "Australia" (2008).

Scenografię i kostiumy do "Wielkiego Gatsby'ego" zaprojektowała Catherine Martin, która z Luhrmannem współpracowała już przy filmach "Romeo i Julia", "Moulin Rouge!" i "Australia". Za pracę przy "Moulin Rouge!" Martin otrzymała dwa Oscary (za scenografię i kostiumy).

Luhrmann jest kolejnym reżyserem, który podjął się adaptacji "Wielkiego Gatsby'ego". W 1974 r. film na podstawie tej samej powieści, z Robertem Redfordem i Mią Farrow w rolach głównych, wyreżyserował Brytyjczyk Jack Clayton. Scenariusz, na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda, napisał Francis Ford Coppola. Film zdobył dwa Oscary - za kostiumy i muzykę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wielki Gatsby" z Leonardo DiCaprio w kinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.