Borys Szyc nagrodzony w Montrealu

Borys Szyc nagrodzony w Montrealu
Kadr z filmu "Kret", na zdj. Borys Szyc (źr. fot. culture.pl)
culture.pl / ns

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Jury doceniło jego rolę w thrillerze "Kret" Rafaela Lewandowskiego. "Jestem w szoku" - napisał aktor na swoim profilu na Facebooku.

"Kret" to debiut fabularny Rafaela Lewandowskiego. Pokaz w Montrealu był światową premierą filmu.

DEON.PL POLECA
"To jest ambitny film, opowiada o sprawach, które dotyczą nas wszystkich. Mówi o grzechu, o przeszłości, o tym, że trzeba zapłacić za wyrządzone zło oraz o miłości ojca i syna. Ta miłość jest twarda i czasem oschła, ale mimo wszystko bardzo głęboka i pełna ciepła" - mówił Borys Szyc na początku sierpnia.

Obok Szyca w filmie zagrali: Marian Dziędziel, Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa.

DEON.PL POLECA

Film opowiada historię rodziny borykającej się z problemem przeszłości. Odkąd Paweł rozkręcił wraz z ojcem Zygmuntem wspólny interes, jego rodzina zaczyna coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Ich marzenia o dostatnim życiu przekreśla artykuł, który godzi w dobre imię Zygmunta, bo ujawnia jego powiązania z PRL-owska Służbą Bezpieczeństwa.

Z dnia na dzień współpracownicy Pawła odwracają się od niego, a jego małżeństwo z Ewą przeżywa poważny kryzys. Paweł zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Tropy z przeszłości prowadzą do zagadkowego człowieka, który od pewnego czasu zdaje się potajemnie kierować losami Pawła i Zygmunta. W zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży on zdesperowanemu mężczyźnie zaskakującą propozycję.

W Montrealu nagrodzono również film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego. Obraz otrzymał Fipresci Prize dla filmu w konkursie międzynarodowym.

Oba nagrodzone polskie filmy - "Kret" i "Czarny czwartek" - pokazano w konkursie międzynarodowym festiwalu.

Na festiwalu World Film Festival, którego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i nowatorskich dzieł - zaprezentowano również "Lęk wysokości" Bartosza Konopki, "Księstwo" Andrzeja Baranskiego oraz "Paths of Hate" Damiana Nenowa. "Czarny czwartek" wyświetlano także podczas specjalnych pokazów ("Extra screenings - by popular demand") ostatniego dnia festiwalu.

Tegoroczna edycja World Film Festival trwała od 18 do 28 sierpnia 2011. W tym czasie zaprezentowanych zostało ponad czterysta filmów z siedemdziesięciu krajów świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Borys Szyc nagrodzony w Montrealu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.