"Dzień z życia" na otwarciu festiwalu

"Dzień z życia" na otwarciu festiwalu
Jak wygląda zwyczajny dzień przeciętnego mieszkańca naszej planety? O tym mówi film "Dzień z życia"
wab

Pełnometrażowy dokument "Dzień z życia" (Life in a Day) 23 maja otworzy 51. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserzy Ridley Scott i Kevin Macdonald zaprosili Internautów z całego świata do zrealizowania wspólnego filmu. Efekt wzbudził sensację na tegorocznych festiwalach w Sundance i w Berlinie.

Oto eksperyment filmowy na skalę globalną: 80 tysięcy ludzi ze 197 krajów, wśród nich także Polak Tomasz Skowroński z Zakopanego, przesłało na YouTube zrealizowane przez siebie krótkie filmiki relacjonujące, czym był dla nich dzień 24 lipca 2010 roku. Reżyserzy Ridley Scott i Kevin Macdonald z pomocą sztabu selekcjonerów podjęli się wyboru i zmontowania odpowiednich fragmentów. W rezultacie powstał film jedyny w swoim rodzaju, będący nie tylko barwnym i dynamicznym kolażem, ale i próbą głębszej syntezy. Jak wygląda zwyczajny dzień przeciętnego mieszkańca naszej planety? Kim jest współczesny człowiek?

Dzień z życia miał światową premierę 28 stycznia na festiwalu w Sundance oraz równocześnie w Internecie. Ponownie udostępniony zostanie użytkownikom YouTube w rocznicę realizacji, 24 lipca 2011. W Krakowie weźmie udział w ekskluzywnym konkursie filmów dokumentalnych, otwierając drugie półwiecze festiwalu.

Ridley Scott – reżyser, producent i scenograf, nagrodzony za debiut w Cannes za film Pojedynek, był trzykrotnie nominowany do Oscara za filmy Thelma i Louise, Gladiator i Helikopter w ogniu (ze zdjęciami Sławomira Idziaka). Popularność zawdzięcza m.in. filmom: Obcy – 8 pasażer Nostromo, Łowca androidów, Hannibal, Robin Hood.

Kevin Macdonald – reżyser, producent, scenarzysta, laureat Oscara za film dokumentalny Jeden dzień we wrześniu i nagrody BAFTA (dwukrotnie, m.in. za Ostatniego króla Szkocji), autor kultowego Czekając na Joe.

51. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 23 – 29 maja 2011.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dzień z życia" na otwarciu festiwalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.