Rozpoczyna się Festiwal Off Plus Camera

Rozpoczyna się Festiwal Off Plus Camera
Reżyser Peter Weir jest jednym z festiwalowych gości (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / wab

Blisko 100 premierowych filmów z całego świata zostanie pokazanych podczas Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który rozpoczyna się w piątek w Krakowie. Gośćmi imprezy będą tacy artyści, jak reżyser Peter Weir oraz aktorzy Tim Roth i Amitabh Bachchan.

„Udało nam się sprowadzić mnóstwo znakomitych produkcji z całego świata. Jest to ten rodzaj kina niezależnego, który chcemy prezentować, a który niekonieczne trafi na ekrany polskich kin w normalnej dystrybucji” - oceniła podczas konferencji prasowej na rozpoczęcie festiwalu jego dyrektor programowa, Anna Trzebiatowska.

Wśród prezentowanych obrazów będą filmy nagrodzone i docenione na największych festiwalach filmowych: w Cannes, Wenecji, Rotterdamie, Karlowych Warach, Londynie, Berlinie czy Sundance Film Festival, który jest partnerem Off Plus Camera. Festiwal potrwa do 17 kwietnia.

Konkurs jest organizowany z myślą o twórcach, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Ma on charakter międzynarodowy i mogą startować w nim filmy, które są debiutami bądź drugimi produkcjami w dorobku danego twórcy.

„Chcemy, aby to były produkcje z całego świata, prezentujące przekrój kina niezależnego” - zaznaczyła dyrektor programowa.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy swoją nagrodę w wysokości 10 tysięcy USD przyznają członkowie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, FIPRESCI. Otrzyma ją jeden z filmów startujących w konkursie głównym.

Po raz pierwszy zostaną też wręczone nagrody w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Dziesięć filmów oceniać będzie zagraniczne jury, któremu przewodniczy amerykańska aktorka Rose McGowan, znana z podwójnej roli w „Grindhouse” Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł - w podziale dla reżysera i producenta.

Dyrektor Off Plus Camera Szymon Miszczak dodał, że krakowski festiwal ma stanowić też platformę nawiązywania kontaktów i współpracy między polskimi filmowcami i zagranicznymi gośćmi, go odwiedzającymi. „Dla nas najważniejsza jest współpraca z Instytutem Sundance, to kolejny rok, w którym w programie mamy sekcję tworzoną wspólnie z przedstawicielami tego amerykańskiego festiwalu” - podkreślił Miszczak.

W „Odkryciach” zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukcesy na największych światowych festiwalach. Sekcja „Nadrabianie zaległości” to prezentacja ważnych filmów, które nie pojawiły się w polskiej dystrybucji. Z kolei „From The Gut” współtworzona jest przez ekipę Sundance Film Festival i prezentuje dokonania amerykańskiego kina niezależnego.

Krakowski festiwal otworzy w piątek najnowszy film wybitnego australijskiego reżysera Petera Weira – „Niepokonani” z Colinem Farrellem i Edem Harrisem w rolach głównych, w którym weźmie udział sam reżyser. Australijczyk będzie jednym z gości specjalnych imprezy.

W Krakowie pojawić się mają także inne zagraniczne gwiazdy. Brytyjski aktor Tim Roth, znany m.in. z filmów Quentina Tarantino "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction" przyjedzie na festiwal, aby odebrać Nagrodę "Pod Prąd". Gościem z Indii będzie Amitabh Bachchan, uznawany za żywą legendę Bollywood. Wystąpił on w ponad 150 produkcjach, z których wiele uzyskało status kultowych lub klasycznych.

Rose McGowan znana z ról w serialach telewizyjnych „Czarodziejki” oraz „Bez skazy” oraz podwójnej roli w „Grindhouse” Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino będzie przewodniczyć jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

Z kolei America Ferrera, słynna z roli Betty Suarez, głównej bohaterki amerykańskiego serialu telewizyjnego „Brzydula Betty” pojawi się w Krakowie w związku z pokazem filmu „The Dry Land”, którego jest również producentką.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się Festiwal Off Plus Camera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.