Festiwal filmowy dla najmłodszych

Festiwal filmowy dla najmłodszych
(Danielle Griscti / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / pk

Osiem miejscowości całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu 5. Festiwalu Filmów Młodego Widza "Wędrujące Ale Kino!". W jego trakcie pokazywane są wybrane filmy z ostatniej edycji festiwalu "Ale Kino!" w Poznaniu.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek w Pacanowie (woj. świętokrzyskie), zakończy 11 października w Cieplewie (woj. pomorskie). Widzowie zobaczą dziesięć tytułów - filmy pełnometrażowe i zestaw animacji dla najmłodszych.

"Festiwal ten powstał z myślą o dzieciach z miejscowości oddalonych od wielkich miast. Trudno jest liczyć, że pod koniec roku przyjadą na festiwal do Poznania, zaś w swoich kinach takich filmów jak u nas nie zobaczą. Dystrybutorzy wciąż nie wierzą, że dzieci to widzowie o których warto dbać i którzy mają ochotę na dobre filmy. Zdecydowaliśmy więc, że zapakujemy nasze najlepsze produkcje i pojedziemy w Polskę" - powiedziała PAP współorganizatorka festiwalu Paulina Łosińska-Tomasik.

Jak dodała, mali widzowie i ich opiekunowie często nawet nie są świadomi, że filmy dla dzieci to nie tylko wyświetlane w kinach animowane superprodukcje. "Filmy dla dzieci to też nie tylko animacja - mamy filmy aktorskie nawet dla pięciolatków" - powiedziała Łosińska-Tomasik.

Na objazdowy festiwal trafiają wybrane produkcje, które w ostatniej edycji poznańskiego festiwalu trafiły do głównego konkursu, cieszyły się dużym powodzeniem wśród publiczności lub zdobyły nagrody. Widzowie zobaczą filmy z 2013 i 2012 roku z Francji, RPA, Szwecji, Włoch, Polski, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Wyświetlona będzie też "Akademia Pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego. Przed rokiem film świętował 30. rocznicę premiery.

DEON.PL POLECA

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu to największy festiwal filmowy dla młodego widza i jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Co roku w projekcjach i wydarzeniach festiwalowych uczestniczy kilkanaście tysięcy widzów. Tegoroczna, 32. edycja rozpocznie się 30 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Festiwal filmowy dla najmłodszych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.