30. Warszawski Festiwal Filmowy. Startujemy!

30. Warszawski Festiwal Filmowy. Startujemy!
(fot. Warszawski Festiwal Filmowy)
Aleksandra Rylska / pk

10 października 2014 roku rozpoczęło się największe święto kinematografii w Polsce - 30. Warszawski Festiwal Filmowy (WFF). Przez 10 dni, w 9 salach kinowych, będą prezentowane filmy z 5 kontynentów, z 59 krajów świata. W programie znajduje się 88 filmów fabularnych, 23 filmy dokumentalne i 72 filmy krótkometrażowe. Tegoroczni selekcjonerzy odrzucili aż 95% filmów zgłoszonych na festiwal.

WFF zaliczany jest do międzynarodowych festiwali o najwyższej kategorii (tzw. klasy A), obok znanych festiwali filmowych w Cannes, Wenecji, San Sebastian, Tokio, Kairze i Montrealu. Podczas festiwalu widzowie mają możliwość obejrzenia filmów będących premierami światowymi. Mogą w pierwszej kolejności zobaczyć filmy, które wejdą do polskich kin dopiero za wiele miesięcy.

Projekcje WFF są cennym oknem na świat, gdyż ukazują rzeczywistość zakątków, do których statystyczny Polak nie mógłby dotrzeć. Seanse filmowe przedstawiają różnego rodzaju idee i światopoglądy. Każdy z filmów jest spotkaniem z drugim człowiekiem, który może stać się bohaterem wartościowym lub tragicznym (zło, które czyni jest często uwarunkowane środowiskowo). Świat przedstawiony jest wpisany w różnego rodzaju radości, tragedie i historie ludzkie.

Festiwal przybliża sytuacje życiowe ludzi z różnych zakątków świata, pokazując często tematy niewygodne i pomijane. Warto dobrze zapoznać się z każdym planowanym seansem, gdyż niektóre filmy mogą okazać się drastyczne lub przerażające. Część z nich odzwierciedla jednak prawdę nt. otaczającej nas rzeczywistości - niekiedy mocno wykrzywionej, czy przerysowanej.

DEON.PL POLECA

Większość filmów przeznaczona jest dla widzów dorosłych, którzy nie boją się zderzenia z brutalną sytuacją pojedynczej osoby lub grupy osób na świecie (np. z biedą, osamotnieniem, demoralizacją, zagubieniem). Niektórzy bohaterowie ukazywani są w rzeczywistości wojny, porzucenia, złych wyborów i życiowych tragedii. Warto spojrzeć na te postaci ze szczególną otwartością i zrozumieniem, gdyż postawa ta uczy pochylania się nad drugim człowiekiem. Niektóre filmy pozwalają dotknąć biedy moralnej postaci w taki sposób, aby zmieniać na dobre własne otoczenie i relacje z ludźmi. Obok bohaterów tragicznych występują także osoby, których życie stanowi inspirację do czynienia dobra.

Warto wziąć udział w WFF, gdyż można tu spotkać ludzi różnych narodowości i kultur. Można stanąć twarzą w twarz z aktorami, reżyserami, scenarzystami oraz osobami, których praca jest mniej doceniana, np. operatorów, montażystów.

Cennym elementem festiwalu są spotkania widzów z twórcami. Po większości pokazów filmowych każdy może zadać pytanie reżyserowi i/lub aktorowi.

Projekcje konkursowe będą oceniane według różnych kategorii. Główną z nich jest "Konkurs Międzynarodowy". Oceniane będą również filmy debiutantów ("Konkurs 1-2") oraz filmy krótkometrażowe.

Dzięki Plebiscytowi Publiczności, czyli głosowaniu widzów, znane są gusta polskiej publiczności na cały kolejny rok. Najlepiej ocenione filmy mają dużą szansę trafić do kin w Polsce i na świecie.

Szczególną atrakcją dla rodzin z dziećmi będzie "Rodzinny Weekend Filmowy", organizowany 17-19 października.

Bilety na festiwal można nabyć w "Kinotece", w godz. 10:00-20:00.

Warto śledzić opisy filmów WFF, które będą na bieżąco zamieszczane na portalu Deon.pl.

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu: www.wff.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

30. Warszawski Festiwal Filmowy. Startujemy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.