Film o Paktofonice spodobał sie dziennikarzom

Film o Paktofonice spodobał sie dziennikarzom
Główny bohater nakręconego w Katowicach filmu, Piotr "Magik" Łuszcz, popełnił samobójstwo w 2000 r. W chwili śmierci miał 22 lata.
PAP / slo

Twórcy i obsada filmu "Jesteś Bogiem" o zespole hip-hopowym Paktofonika zostali nagrodzeni przez dziennikarzy oklaskami po wtorkowej projekcji na 37. festiwalu w Gdyni. Film chwalili również muzycy - członkowie Paktofoniki.

- Bardzo nam się podoba. Opowiada o naszym życiu, chwyta za serce, jest dobrze zrobiony - powiedział na konferencji po pokazie prasowym jeden z założycieli zespołu, Wojciech "Fokus" Alszer.

Pytany przez dziennikarzy, czy zdaniem muzyków postać Magika, na której koncentruje się fabuła, oraz postaci pozostałych członków grupy przedstawiono w wiarygodny sposób, odparł: "Zaakceptowaliśmy scenariusz tego filmu". "Jesteś Bogiem", nowy obraz Leszka Dawida - reżysera, który w ubiegłym roku na tym samym festiwalu prezentował film "Ki" z Romą Gąsiorowską w roli głównej, również dobrze oceniony przez dziennikarzy - to jedna z produkcji walczących w Gdyni o Złote Lwy w konkursie głównym.

W postaci muzyków z Paktofoniki wcielili się w filmie: Marcin Kowalczyk (jako Magik), Tomasz Schuchardt (w roli Fokusa) i Dawid Ogrodnik (jako Rahim). Żonę Magika Justynę zagrała Katarzyna Wajda.

Tytuł filmu nawiązuje do jednego z najpopularniejszych utworów Paktofoniki, pt. "Jestem Bogiem". Grupa hip-hopowa Paktofonika została założona w 1998 r. przez Łuszcza, Alszera i Sebastiana "Rahima" Salberta. Magik, absolwent Technikum Elektromechanicznego w Katowicach, przed powstaniem Paktofoniki był członkiem innej popularnej katowickiej formacji, Kaliber 44.

Nazwa nowego zespołu odnosiła się do użytego przez muzyków sformułowania: "pakt zawarty przy dźwiękach głośnika". Pierwsze piosenki, "Priorytety", "Ja to ja" i "Gdyby", zespół Paktofonika nagrał i wydał w 1998 r. Następnie grupa podpisała umowę na płytę, nad którą muzycy pracowali przez kolejne dwa lata. Album "Kinematografia" ukazał się w grudniu 2000 r., zawierał utwór "Jestem Bogiem". Kilka dni po premierze płyty, 26 grudnia 2000 r., Magik popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania.

Paktofonika działała do 2003 r. W marcu 2003 r. grupa zagrała pożegnalny koncert dedykowany pamięci Magika; na koniec występu muzycy ogłosili, że zespół przestaje istnieć.

W filmie "Jesteś Bogiem" o Magiku opowiedziano m.in. poprzez przedstawienie jego relacji z pozostałymi członkami zespołu. - To inni opowiadają o nim. W filmie stopniowo zbliżamy się do postaci Magika, podążając za Fokusem i Rahimem - mówił na konferencji twórca scenariusza, Maciej Pisuk. - Ja nigdy Magika nie poznałem. Nigdy nie będziemy już mieć możliwości, by z nim porozmawiać. Możemy spekulować oraz odbierać tę postać poprzez relacje innych ludzi - powiedział scenarzysta.

Reżyser Leszek Dawid podkreślił, że ekipa starała się bardzo dbać o wiarygodność przedstawianej historii. - Jeśli opowiadamy historię opartą na prawdziwych zdarzeniach, chcemy, by aktorzy otoczyli się tymi samymi, prawdziwymi rzeczami - mówił autor filmu.

Jak opowiadał, na filmowym planie wykorzystano jako scenografię m.in. prawdziwe meble oraz drzwi z pokoju Magika w jego mieszkaniu. Pokój ten nie zmienił się od czasu śmierci muzyka, "rodzice Magika zostawili ten pokój w takim samym stanie" - opowiadał Dawid.

Odtwórca roli Magika, Marcin Kowalczyk, pytany był przez dziennikarzy, czy podczas realizacji filmu konsultował się z muzykami z Paktofoniki i jakie były ich reakcje na pracę aktorów. - Na początku w ogóle się nie odzywali. Potem mieli swoje uwagi, które były bardzo cenne - opowiadał Kowalczyk.

W obsadzie, obok Kowalczyka, Schuchardta, Ogrodnika i Wajdy, znaleźli się m.in. Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński, Przemysław Bluszcz i Małgorzata Zajączkowska. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński i Łukasz Barczyk.

Festiwal polskich filmów fabularnych odbywa się w tym roku pod nową nazwą, jako Gdynia Film Festival. 37. edycja imprezy, rozpoczęta w poniedziałek, potrwa do soboty 12 maja.

W jury oceniającym filmy w konkursie głównym zasiadają m.in.: reżyserka Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca jury), pisarz Zygmunt Miłoszewski oraz irlandzki aktor Stephen Rea.

O Złote Lwy walczy 13 tytułów. Oprócz "Jesteś Bogiem", są to m.in.: wojenny thriller "Obława" z Marcinem Dorocińskim (reż. Marcin Krzyształowicz), "Dzień kobiet", czyli historia kasjerki z sieci handlowej Motylek (reż. Maria Sadowska) oraz dramat "W ciemności" Agnieszki Holland.

Festiwal odbywa się w gdyńskim Multikinie, Teatrze Muzycznym, Klubie Filmowym i Kinoteatrze Grom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Film o Paktofonice spodobał sie dziennikarzom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.