Film Scorsese o słynnym krytyku filmowym

Film Scorsese o słynnym krytyku filmowym
(fot. Siebbi / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
PAP / slo

Reżyser takich filmów jak "Taksówkarz" i "Wściekły byk", Martin Scorsese, zapowiada rozpoczęcie prac nad dokumentalnym obrazem o życiu krytyka filmowego i laureata nagrody Pulitzera, Rogera Eberta. Film ma powstać na podstawie autobiografii Eberta "Life itself".

Wspomnienia Eberta, jednego z najsławniejszych amerykańskich krytyków filmowych, autora kilkunastu książek z zakresu kina i laureata nagrody Pulitzera w 1975 roku, posłużą za bazę do powstania filmu dokumentalnego na jego temat. Autobiograficzna książka "Life itself" została wydana w 2011 roku i opisuje przebieg kariery Eberta - od terminowania w zawodzie i pisania drobnych recenzji aż po sukces, nagrody, prowadzenie własnego programu telewizyjnego, walkę z uzależnieniem od alkoholu i kłopoty zdrowotne. Książka podejmuje również kwestie przekonań politycznych i religijnych krytyka.

Martin Scorsese, amerykański reżyser, autor takich obrazów jak "Taksówkarz" i "Chłopcy z ferajny", a także filmów dokumentalnych o Bobie Dylanie ("No Direction Home"), zespole The Rolling Stones ("Rolling Stones. W blasku świateł") i George'u Harrisonie ("Living in a Material World") wyprodukuje obraz. W produkcji udział weźmie także Steven Zalliani, autor scenariusza do "Listy Schindlera". Reżyserią zajmie się Steve James, autor filmu "Hoop Wspomnienia Eberta, jednego z najsławniejszych amerykańskich krytyków filmowych, autora kilkunastu książek z zakresu kina i laureata nagrody Pulitzera w 1975 roku, posłużą za bazę do powstania filmu dokumentalnego na jego temat. Autobiograficzna książka "Life itself" została wydana w 2011 roku i opisuje przebieg kariery Eberta - od terminowania w zawodzie i pisania drobnych recenzji aż po sukces, nagrody, prowadzenie własnego programu telewizyjnego, walkę z uzależnieniem od alkoholu i kłopoty zdrowotne. Książka podejmuje również kwestie przekonań politycznych i religijnych krytyka.

Martin Scorsese, amerykański reżyser, autor takich obrazów jak "Taksówkarz" i "Chłopcy z ferajny", a także filmów dokumentalnych o Bobie Dylanie ("No Direction Home"), zespole The Rolling Stones ("Rolling Stones. W blasku świateł") i George'u Harrisonie ("Living in a Material World") wyprodukuje obraz. W produkcji udział weźmie także Steven Zalliani, autor scenariusza do "Listy Schindlera". Reżyserią zajmie się Steve James, autor filmu "Hoop Dreams".

"Gdy po raz pierwszy usłyszałem, że zainteresowali się moją książką, byłem w szoku" - napisał Ebert w e-mailu wysłanym do redakcji "Chicago Sun-Times". "Scorsese i Zallian to fantastyczni filmowcy. Nie mógłbym być szczęśliwszy. Nigdy nie spodziewałem się, że moja książka może nadawać się na film".

DEON.PL POLECA

Roger Ebert (ur. 1942) uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych krytyków filmowych w historii amerykańskiego dziennikarstwa. Magazyn "Forbes" określił go jako "najpotężniejszego mędrca w Ameryce".

Związany od 1967 roku z "Chicago Sun-Times", Ebert zasłynął jako błyskotliwy, często brutalny recenzent, a od 1975 roku również jako osobowość telewizyjna. Przez 23 lata prowadził program "Sneak Previews", wspólnie z Gene Siskel. W latach 70. wykładał na University of Chicago. W 1975 roku, jako pierwszy krytyk filmowy w historii, otrzymał nagrodę Pulitzera. Od 2000 roku prowadził program "Ebert & Roeper & the Movies". Choć firmował go swoim nazwiskiem aż do 2008 roku, nie pojawiał się na ekranie przez dwa ostatnie lata, ze względu na poważne kłopoty zdrowotne. Na skutek komplikacji podczas operacji nowotworu tarczycy, Ebert stracił głos.

W skomponowanym przez Eberta rankingu najlepszych filmów od lat 60., znalazł się obraz Martina Scorsese "Chłopcy z ferajny" jako najlepszy film 1990 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Film Scorsese o słynnym krytyku filmowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.