"Kogo kręci kino historyczne" w Hamburgu

"Kogo kręci kino historyczne" w Hamburgu
PAP / pz

Pokazy zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad filmów poświęconych tematyce zbrodni i zniewolenia odbędą się w dniach 29-31 października w Hamburgu w ramach cyklu Muzeum Historii Polski "Kogo kręci kino historyczne. W cieniu swastyki i czerwonej gwiazdy".

Przegląd, który po raz pierwszy odbędzie się poza granicami Polski, w hamburskim Metropolis Kino, organizuje Europejska Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Polski i Konsulatem RP w Hamburgu.

Edycja hamburska przeglądu poświęcona jest tematyce totalitaryzmu. Większość filmów pochodzi z ostatnich dwóch dekad. Jak podkreślają organizatorzy, wyświetlone zostaną filmy, które mimo cenzury i ograniczeń politycznych przemycały trudne prawdy na temat zbrodni, przemocy i zniewolenia. Zaprezentowane zostaną obrazy polskie, niemieckie, czeskie i węgierskie. Każdy pokaz będzie powiązany z dyskusją z twórcami lub historykami.

29 października przegląd otworzy rozmowa z reżyserem filmu "Przesłuchanie" Ryszardem Bugajskim i pokaz obrazu. Goście cyklu w tym dniu będą mogli także obejrzeć film niemieckiego reżysera Dennisa Gansela "Napola - Elite fuer den Fuehrer" ("Fabryka zła").

Drugi dzień przeglądu rozpocznie rozmowa z węgierskim historykiem Krisztianem Ungvarym. Później zaplanowano pokazy filmów "Das fuenfte Siegel" ("Piąta pieczęć") Zoltana Fabri, "Buerger Havel" ("Obywatel Havel") Miroslava Janka, Pavla Koutecky'ego oraz ponownie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego.

W ostatnim dniu cyklu odbędzie się godzinna dyskusja z udziałem Ryszarda Bugajskiego, Krisztiana Ungvary'ego oraz niemieckiego historyka prof. Hansa Heinninga Hahna. Potem zostaną wyświetlone obrazy "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego i ponownie "Napola - Elite fuer den Fuehrer" ("Fabryka zła").

Przegląd "Kogo kręci kino historyczne?" organizowany jest po raz siódmy. W tym roku w maju filmy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej mogli już oglądać widzowie we Wrocławiu. Więcej informacji o przeglądzie jest dostępnych na stronie www.kino.muzhp.pl oraz www.metropoliskino.de.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Kogo kręci kino historyczne" w Hamburgu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.