"Kret" Lewandowskiego nagrodzony w Arras

"Kret" Lewandowskiego nagrodzony w Arras
Marian Dziędziel i Borys Szyc, kadr z filmu "Kret", reż. Rafael Lewandowski.
culture.pl / slo

Thriller "Kret" Rafaela Lewandowskiego z Marianem Dziędzielem i Borysem Szycem w rolach głównych zdobył Nagrodę Francuskiego Związku Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Arras we Francji.

To kolejne wyróżnienia dla filmu. Dotychczas "Kret" otrzymał główną nagrodę (Hollywood Eagle) 12. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles, Borys Szyc dostał nagrodę dla najlepszego aktora na 35. Festiwalu Filmowym w Montrealu, a Marian Dziędziel - na festiwalu w Gdyni.

"Kret" - trailer from Culture.pl on Vimeo.

"Kret" to pełna zwrotów akcji historia ludzi zmagających się z mrocznymi tajemnicami najbliższych. Bohaterem filmu jest Paweł (w tej roli Borys Szyc), trzydziestolatek ze Śląska, mający na utrzymaniu studiującą żonę i dziecko. Paweł dąży do finansowej stabilizacji. Na razie jednak pomaga ojcu (Marian Dziędziel) w prowadzeniu interesu. Razem z nim jeździ furgonetką do Francji, skąd Zygmunt Kowal, korzystając z rodzinnych koneksji, sprowadza używaną odzież. W kraju trwa kolejny proces sprawców masakry w jednej z kopalń, dokonanej na początku stanu wojennego 1981 roku. Jednym z górników, który tam zginął, był ojciec żony Pawła.

DEON.PL POLECA

Przywódcą strajku był Zygmunt Kowal - to właśnie on spacyfikował wówczas siły porządkowe. Obrona jednego z oskarżonych twierdzi, że w kopalnianym komitecie strajkowym Służba Bezpieczeństwa miała swego informatora. Wkrótce prasa ujawnia jego wizerunek i nazwisko - to stary Kowal. Otoczenie byłego działacza, do niedawna związkowego aktywisty, jest w szoku. Nikt wprawdzie nie atakuje mężczyzny wprost (wszak odsiedział wyrok za przewodzenie strajkowi), ale pojawiają się wątpliwości. Co gorsza, nikt nie chce robić interesów ani z kapusiem, ani z jego synem. Wizja usamodzielnienia się Pawła niebezpiecznie się oddala.

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Arras odbył się w dniach 4-13 listopada 2011.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kret" Lewandowskiego nagrodzony w Arras
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.