Scorsese prezentuje polskie filmy

Scorsese prezentuje polskie filmy
PAP / drr

21 zrekonstruowanych cyfrowo filmów, w tym dzieła Wajdy, Hasa i Kieślowskiego, wyświetlać będzie od środy nowojorskie Lincoln Center. Retrospektywa klasyki polskiego kina przebiegać ma pod hasłem "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

Wybór filmów w serii, która w ciągu najbliższych dwóch lat trafi także do innych miast amerykańskich oraz do Kanady, jest dziełem jednego z najwybitniejszych żyjących reżyserów filmowych, laureata Oscara za "Infiltrację", Martina Scorsese.

DEON.PL POLECA"Przegląd 'Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina' zawiera wiele rewelacji i bez względu na to, czy ktoś jest z nimi zaznajomiony, czy nie, stanowi niezwykłą okazję, aby odkryć wielkość polskiego kina na dużym ekranie, w doskonale odnowionej cyfrowej wersji" - zapowiadał retrospektywę twórca "Taksówkarza" i "Wściekłego byka".

Nowojorską imprezę otworzą 5 lutego pochodzące z 1976 roku "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, który będzie obecny na prezentacji swego filmu, oraz "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy z roku 1981.

Wśród arcydzieł polskiego kina znajdą się m.in. "Eroica" (1957) Andrzeja Munka, "Ostatni dzień lata" (1958) Tadeusza Konwickiego, "Krzyżacy" Aleksandra Forda i "Matka Joanna od aniołów" Jerzego Kawalerowicza(obydwa z 1960), a także "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" (1964) Wojciecha Hasa oraz "Przypadek (1981) Krzysztofa Kieślowskiego.

Jak podkreślają organizatorzy największej retrospektywy polskiego kina w Ameryce z Film Society of Lincoln Center, obejmuje ona twórczość najbardziej renomowanych filmowców kraju. Przedstawia filmy zrealizowane w latach 1957-1987. Zostały one zrekonstruowane cyfrowo i opatrzone nowymi podtytułami z angielskim tłumaczeniem.

"Polska kinematografia narodowa jest od dawna jedną z najwspanialszych, a okres przedstawiany w programie był szczególnie płodny" - podkreślił dyrektor programowy Film Society Dennis Lim. Jak zapewniał, każdy z filmów zasługuje na uwagę i ponowne odkrycie.

Retrospektywa możliwa jest dzięki The Film Foundation Scorsese. Niedochodowa fundacja zabiega o środki umożliwiające prezentację arcydzieł światowego kina i finansuje prace konserwacyjne w celu ratowania ich przed zniszczeniem.

Zadowolenie ze zorganizowania przeglądu wyraził Zanussi. "Na rynku amerykańskim filmy nieamerykańskie są wielką rzadkością. Dlatego tak cenna jest inicjatywa, którą firmuje Martin Scorsese, niekwestionowany autorytet w świecie filmu.

Publiczność nowojorska ma częściej szansę zetknąć się z filmem zagranicznym, ale ten przegląd wyjedzie poza Wschodnie Wybrzeże i tym bardziej jest dla nas cenny" - powiedział PAP polski reżyser.

Organizatorzy przeglądu z Film Society of Lincoln Center przypominają, że Scorsese otrzymał w roku 2011 doktorat honorowy w łódzkiej szkole filmowej. Spotkał się tam z polskim ekspertem ds. Rekonstrukcji cyfrowej filmu Jędrzejem Sablińskim. Zaowocowało to ostatecznie zorganizowaniem retrospektywy, której kuratorem jest amerykański reżyser.

W finale nowojorskiego przeglądu, 15 lutego, pokazane zostaną dwa filmy z 1972 roku: "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna oraz "Wesele" Andrzeja Wajdy.

Retrospektywę zobaczą także miłośnicy X Muzy w kilkudziesięciu miastach, a pośród nich w Waszyngtonie, Chicago, Filadelfii, a także w Montrealu i Toronto w Kanadzie. Ostatnim etapem "Masterpieces of Polish Cinema" będzie Los Angeles.

Polskimi organizatorami retrospektywy są Fundacja Propaganda, DI Factory oraz Instytut Adama Mickiewicza. Dystrybucją w Ameryce Północnej zajmuje się firma Milestone Film.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Scorsese prezentuje polskie filmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.