"The Hurt Locker" wielkim wygranym

"The Hurt Locker" wielkim wygranym
Kathryn Bigelow pokonała swojego byłego męża Jamesa Camerona (fot. EPA/PAUL BUCK)
PAP / wab

Amerykański dramat wojenny "The Hurt Locker. W pułapce wojny" - w reżyserii Kathryn Bigelow - uhonorowano tegorocznym Oscarem dla najlepszego filmu. Bigelow została pierwszą uhonorowaną nagrodą Akademii reżyserką.

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w Iraku. Bohaterami filmu są amerykańscy żołnierze - oddział saperów dowodzony przez młodego sierżanta, który uwielbia ryzykowne, podnoszące poziom adrenaliny sytuacje na granicy życia i śmierci.

W rywalizacji o prestiżową statuetkę obraz Kathryn Bigelow pokonał m.in. "Avatara" Jamesa Camerona, który był uważany przez wielu za faworyta tegorocznej gali Oscarów. Bigelow jest byłą żoną Jamesa Camerona.

Oprócz statuetek za najlepszy film i za reżyserię, dramat "The Hurt Locker. W pułapce wojny" zdobył nagrody w kategoriach: scenariusz oryginalny (Oscar dla scenarzysty Marka Boala), montaż, dźwięk (Sound mixing) i montaż dźwięku (Sound editing). Bigelow i Boal podkreślali podczas ceremonii, że swój film dedykują m.in. amerykańskim żołnierzom walczącym w Iraku.

Widowiskowy "Avatar" - film science-fiction o zamieszkującej planetę Pandora humanoidalnej rasie Na'vi, której niebieskoskórzy przedstawiciele stworzyli kulturę opartą na głębokiej więzi duchowej między wszystkimi stworzeniami - otrzymał Oscary za scenografię, zdjęcia (nagroda dla włoskiego operatora Mauro Fiore) i efekty specjalne.

Jeśli chodzi o nominacje aktorskie, nie było niespodzianek. Statuteki powędrowały do faworytów. Sandra Bullock otrzymała tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za kreację w dramacie sportowym "The Blind Side" (reż. John Lee Hancock). Bullock zagrała kobietę z przedmieścia, która otacza opieką czarnoskórego nastolatka. Wspierany przez nią chłopak staje się gwiazdą futbolu amerykańskiego. Świętował także Jeff Bridges - aktor został uznany za najlepszego aktora pierwszoplanowego. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała go za kreację w dramacie muzycznym "Szalone serce" (reż. Scott Cooper). Bridges wcielił się w tym filmie w starzejącego się muzyka country, który nadużywa alkoholu, boryka się z problemami osobistymi oraz kryzysem twórczym.

Christoph Waltz i Mo'Nique otrzymali nagrody za role drugoplanowe. Waltz wcielił się w rolę pułkownika SS w filmie Quentina Tarantino "Bękarty wojny". Czarnoskóra aktorka Mo'Nique zagrała w filmie "Precious: Based on the Novel Push by Saphire" Lee Danielsa. Pokonała między innymi Penelope Cruz, nominowaną za rolę w filmie "Nine" Roba Marshalla.

Tegorocznym Oscarem w kategorii film nieanglojęzyczny został nagrodzony argentyński obraz "The Secret in Their Eyes" ("El Secreto de Sus Ojos"), wyreżyserowany przez Juana Jose Campanellę. Ta kryminalna historia mężczyźny, który usiłuje rozwiązać sprawę zagadkowego morderstwa sprzed prawie 30 lat - pokonała w rywalizacji o Oscara m.in. "Białą wstążkę" austriackiego reżysera Michaela Haneke.

Animowany film "Odlot" w reżyserii Pete'a Doctera nagrodzono Oscarem za muzykę. Statuetkę otrzymał amerykański kompozytor Michael Giacchino. W rywalizacji o Oscara Giacchino pokonał m.in. trzech bardzo znanych artystów: Amerykanina Jamesa Hornera (nominowanego za muzykę do "Avatara"), Niemca Hansa Zimmera (który był nominowany za muzykę do "Sherlocka Holmesa") i Francuza Alexandre'a Desplata (nominowanego za muzykę do "Fantastycznego Pana Lisa"). "Odlot" dotał także Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany.

Film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki nie otrzymał tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument. Pokonał go amerykański dokument "Music by Prudence" (reż. Roger Ross Williams) - historia dziewczyny z Zimbabwe, która jest niepełnosprawna i poprzez śpiew pokonuje swoje ograniczenia.

"The Hurt Locker" - 6 statuetek: film, reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny, montaż, montaż i mix dźwięku;
"Avatar" - 3 statuetki: scenografia, zdjęcia i efekty specjalne;
"Odlot" - 2 statuetki: najlepszy film animowany i muzyka;
"Precious" - 2 statuetki: scenariusz adaptowany i najlepsza drugoplanowa rola żeńska;
"Crazy Heart" - 2 statuetki - piosenka i pierwszoplanowa rola męska;
"Bękarty wojny" - jedna statuetka: drugoplanowa rola męska;
"The Blind Side" - jedna statuetka: pierwszoplanowa rola żeńska;
"Star Trek" - jedna statuetka: charakteryzacja;
"Młoda Wiktoria" - jedna statuetka: kostiumy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"The Hurt Locker" wielkim wygranym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.